O‘zbekistonda eng mashhur milliy taomlardan biri bo‘lgan palov narxlari bo‘yicha yangi hisobot e’lon qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Statistika agentligining avgust oyidagi tahlillariga ko‘ra, palovning bir kilogrammi turli hududlarda turlicha baholangan. Poytaxt Toshkent yana bir bor eng qimmat palov narxi bilan yetakchilik qilmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Toshkentda bir kilogramm palovning o‘rtacha narxi 117 ming 400 so‘mni tashkil etadi. Qiziq tomoni shundaki, shu yilning fevral oyida bu narx 10 ming so‘mga arzonroq bo‘lgan.
Eng qimmat palov narxlari bo‘yicha kuchli uchlikka Toshkent viloyati (113,6 ming so‘m) va Farg‘ona viloyati (115 ming so‘m) ham kiradi. Samarqandda esa palov narxi o‘rtacha 113,4 ming so‘mga teng.
Eng arzon palov esa Qoraqalpog‘istonda sotilmoqda. Bu yerda bir kilogramm palovning o‘rtacha narxi 98 ming 600 so‘mdan oshmaydi.
Shuningdek, Andijon va Sirdaryo viloyatlarida ham palov narxlari nisbatan arzon bo‘lib, mos ravishda 105,5 ming va 105,7 ming so‘mni tashkil etadi. Boshqa viloyatlarda palov narxlari quyidagicha: Buxoroda 108,4 ming so‘m, Jizzaxda 110 ming so‘m, Qashqadaryoda 111,7 ming so‘m, Surxondaryoda 111,5 ming so‘m, Navoiyda 110 ming so‘m, Namanganda 109,4 ming so‘m va Xorazmda 107 ming so‘m atrofida.
Mutasaddilar ta’kidicha, narxlardagi farq asosan mahsulotlarning, xususan go‘sht va sabzavotlarning bozordagi narxlaridan kelib chiqadi. Shuningdek, hududlardagi iste’mol odatlari ham palov tannarxiga ta’sir ko‘rsatadi.
Shu tariqa, Toshkent palov narxlari bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkichga ega bo‘lsa, Qoraqalpog‘iston eng arzon palov sotiladigan hudud sifatida ajralib turadi. Hisobot tafsilotlari One.uz sayti ma’lumotlariga asoslanadi.

В Ташкенте цена плова выросла в течение года
В Узбекистане опубликован новый отчет о ценах на плов, одно из самых популярных национальных блюд. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно анализу Агентства статистики за август, цена за килограмм плова варьируется в разных регионах. Столица Ташкент вновь лидирует по самой высокой цене на плов.
По официальным данным, средняя цена за килограмм плова в Ташкенте составляет 117 400 сумов. Интересно, что в феврале этого года эта цена была на 10 тысяч сумов ниже.
В тройку регионов с самыми высокими ценами на плов также входят Ташкентская область (113,6 тысячи сумов) и Ферганская область (115 тысяч сумов). В Самарканде средняя цена плова составляет 113,4 тысячи сумов.
Самый дешевый плов продается в Каракалпакстане. Здесь средняя цена за килограмм плова не превышает 98 600 сумов.
Кроме того, в Андижанской и Сырдарьинской областях цены на плов относительно низкие и составляют соответственно 105,5 тысячи и 105,7 тысячи сумов. В других областях цены на плов следующие: в Бухаре — 108,4 тысячи сумов, в Джизаке — 110 тысяч сумов, в Кашкадарье — 111,7 тысячи сумов, в Сурхандарье — 111,5 тысячи сумов, в Навоие — 110 тысяч сумов, в Намангане — 109,4 тысячи сумов и в Хорезме — около 107 тысяч сумов.
По словам специалистов, разница в ценах в основном обусловлена рыночными ценами на продукты, особенно мясо и овощи. Кроме того, потребительские привычки в регионах также влияют на себестоимость плова.
Таким образом, Ташкент занимает первое место по самым высоким ценам на плов, а Каракалпакстан выделяется как регион с самым дешевым пловом. Детали отчета основаны на данных сайта One.uz.