Qozog‘istonning Tajen chegara o‘tkazish punkti orqali chegarani kesib o‘tishga qo‘yilgan cheklov 2025-yil 31-dekabrigacha uzaytirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Bojxona qo‘mitasi rasmiy ma’lumot berdi. Cheklovlar jismoniy shaxslar, yengil avtomobillar, avtobuslar hamda ruxsat etilgan to‘liq vazni 3,5 tonnadan oshmaydigan yuk mashinalariga taalluqlidir.
Ushbu cheklovlar 2025-yil 1-fevraldan boshlab amal qilmoqda va yil oxirigacha davom etadi. Cheklovning uzaytirilishi chegara o‘tkazish punktida ikkinchi bosqich qurilish ishlari bilan bog‘liq.
Ma’muriy binolarda kapital ta’mirlash ishlari olib borilmoqda, shuningdek, yo‘l qoplamalarida betonlash ishlari amalga oshirilmoqda. Shu sababli vaqtinchalik cheklovlar joriy etilgan.
Biroq, to‘liq vazni 3,5 tonnadan ortiq yuk mashinalari Tajen (Qozog‘iston) – Dovut ota (O‘zbekiston) chegara o‘tkazish punktidan o‘tishda chegaralanmagan. Shuningdek, O‘zbekiston Bojxona qo‘mitasi Qoraqalpog‘iston temir yo‘l punkti orqali Nukus-Beyneu yo‘nalishida qo‘shimcha yo‘lovchi poyezdlari qatnovi yo‘lga qo‘yilganini ma’lum qildi.
Bu chora chegaradan tez va qulay o‘tishni ta’minlash maqsadida amalga oshirilgan. Eslatib o‘tish lozimki, ushbu nazorat-o‘tkazish punktlari orqali harakat bir necha oy davomida to‘xtatilgan edi.
Boshlang‘ichda cheklovlar 2025-yil 1-fevraldan uch oyga joriy qilingan, keyin esa uzaytirilib 1-sentyabrgacha davom ettirilgan. Endilikda esa barcha chegara harakatlari yil oxirigacha cheklovlar bilan amalga oshiriladi.

Пограничный пункт Таджен ограничение продлено до конца 2025 года
Ограничение на пересечение границы через пограничный пункт Тажен в Казахстане продлено до 31 декабря 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом официально сообщила Таможенная служба Республики Узбекистан. Ограничения касаются физических лиц, легковых автомобилей, автобусов, а также грузовых автомобилей с разрешённой полной массой не более 3,5 тонн.
Данные ограничения действуют с 1 февраля 2025 года и продлятся до конца года. Продление ограничений связано со строительством второго этапа на пограничном пункте.
В административных зданиях ведутся капитальные ремонтные работы, а также проводится бетонирование дорожного покрытия. По этой причине введены временные ограничения.
Однако грузовые автомобили с полной массой более 3,5 тонн не ограничены при прохождении через пограничный пункт Тажен (Казахстан) – Довут Ота (Узбекистан). Также Таможенная служба Узбекистана сообщила о запуске дополнительных пассажирских поездов по маршруту Нукус-Бейнеу через железнодорожный пункт Каракалпакстан.
Эта мера направлена на обеспечение быстрого и удобного прохождения границы. Следует напомнить, что движение через эти контрольные пункты было приостановлено на несколько месяцев.
Изначально ограничения были введены с 1 февраля 2025 года на три месяца, затем продлены до 1 сентября. Теперь все пограничные перемещения будут осуществляться с ограничениями до конца года.