Avtomobil narxlari tartibga solish choralari ko‘rilmoqda
O‘zbekistonda avtomobil narxlarini tartibga solish va maqbullashtirish masalalari jiddiy ko‘rib chiqilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy va norasmiy dilerlar hamda mahalliy avtomobil ishlab chiqaruvchilarning narxlaridagi tafovutlar alohida tahlil qilinadi. Ushbu tahlil natijasida narxlarni tartibga solish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqilishi rejalashtirilgan.
Bu tashabbus Jahon savdo tashkiloti bilan hamkorlikda faoliyat yuritayotgan idoralararo komissiya qarorlarida ham o‘z aksini topgan. Hozirda mahalliy ishlab chiqaruvchilar va dilerlar o‘rtasidagi narxlar chuqur o‘rganilmoqda.
Ushbu o‘rganish natijasiga ko‘ra, narxlarni optimallashtirish bo‘yicha takliflar tayyorlanadi. 2 sentyabr kuni bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev raisligida o‘tkazilgan idoralararo komissiya yig‘ilishida mazkur masala muhokama qilindi.
Bu haqda Autodeklarant Telegram kanali xabar berdi. Texnik jihatdan tartibga solish agentligi (“O‘zstandart”) hujjatlarning rasmiyligi va haqiqiyligini tasdiqladi.
Piskentdagi sinov poligonida elektromagnit moslik va salondagi zaharli moddalar darajasini aniqlash bo‘yicha sinovlar o‘tkazilmoqda. Hozirda avtomobillarning muvofiqligi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 25-apreldagi 237-son qaroriga muvofiq baholanadi.
Ushbu qarorga ko‘ra, transport vositasining 62 ta ko‘rsatkichi tekshiriladi. Ammo O‘zbekistonda shulardan faqat 25 tasi sinovdan o‘tkazilishi mumkin.
Qolganlari esa 2018-yilda qabul qilingan va Jeneva protokollariga muvofiq tan olingan. 2023-yil 1-yanvardan yangi import qilingan avtomobillarni faqat rasmiy dilerlar orqali sotish talabi bekor qilindi.
Shu sababli shaxsiy ehtiyoj uchun olib kirilayotgan avtomobillarning muvofiqlik ko‘rsatkichlari 62 tadan 14 taga qisqartirildi. 2024-yil 1-noyabrdan boshlab mazkur avtomobillar 14 ta majburiy ko‘rsatkich bo‘yicha sertifikatlashdan o‘tkazila boshlandi.
Sinovlar jarayonida elektron navbat tizimi joriy etilgan bo‘lsa-da, maydon sig‘imi yetishmasligi sababli uzoq navbatlar yuzaga kelmoqda. Bu holat fuqarolar orasida norozilikka sabab bo‘ldi.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov esa bu tartib mahalliy ishlab chiqaruvchilarni himoya qilish maqsadida joriy etilganini ta’kidladi. 2023-yilning birinchi choragida avtomobillar importi 22 186 donadan 6 888 donaga kamaydi, yetkazib berish hajmi esa 488 million dollardan 115,1 million dollarga tushdi.
2024-yilda esa umumiy qiymati 1,32 milliard dollar bo‘lgan 74 505 dona yengil avtomobil import qilindi. Yangi qarorlar asosida shaxsiy foydalanish uchun olib kirilayotgan har bir avtomobil elektromagnit mosligi va zaharli moddalar sinovlaridan o‘tkazish talabidan ozod qilindi.
Bundan tashqari, yuridik shaxslar uchun avtotransport vositasi turini tasdiqlash muddati 3 yildan 5 yilga uzaytirildi. 1-oktyabrga qadar “O‘zstandart” agentligiga muvofiqlikni baholash markazlarini tashkil etishda xususiy sektorni jalb qilish va akkreditatsiya tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritish topshirildi.
Shuningdek, texnik reglamentlarga o‘zgartirishlar kiritish uchun normativ-huquqiy hujjatlar loyihasi tayyorlanadi. Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi va Iqtisodiyot vazirligi mahalliy ishlab chiqaruvchilar va dilerlar o‘rtasidagi narx farqlarini tahlil qilib, optimallashtirish bo‘yicha Prezident administratsiyasiga aniq takliflar taqdim etishi lozim.

Цены на автомобили регулируются
В Узбекистане серьезно рассматриваются вопросы регулирования и оптимизации цен на автомобили. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особое внимание уделяется анализу различий в ценах между официальными и неофициальными дилерами, а также местными производителями автомобилей. По результатам этого анализа планируется разработать конкретные меры по регулированию цен.
Эта инициатива отражена и в решениях межведомственной комиссии, работающей в сотрудничестве с Всемирной торговой организацией. В настоящее время проводится глубокое изучение цен между местными производителями и дилерами.
По результатам данного исследования будут подготовлены предложения по оптимизации цен. Вопрос обсуждался на заседании межведомственной комиссии под председательством заместителя премьер-министра Джамшида Ходжаева, которое состоялось 2 сентября.
Об этом сообщил Telegram-канал Autodeklarant. Агентство технического регулирования («Узстандарт») подтвердило официальность и подлинность документов.
На испытательном полигоне в Пискенте проводятся испытания по определению электромагнитной совместимости и уровня вредных веществ в салоне. В настоящее время соответствие автомобилей оценивается в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 25 апреля 2017 года №237.
Согласно этому постановлению проверяется 62 показателя транспортного средства. Однако в Узбекистане возможно проведение испытаний только по 25 из них.
Остальные показатели признаны в соответствии с Женевскими протоколами, принятыми в 2018 году. С 1 января 2023 года отменено требование о продаже новых импортируемых автомобилей исключительно через официальных дилеров.
По этой причине количество показателей соответствия для автомобилей, ввозимых для личных нужд, сокращено с 62 до 14. С 1 ноября 2024 года эти автомобили начали проходить сертификацию по 14 обязательным показателям.
Несмотря на введение электронной системы очереди в процессе испытаний, из-за недостаточной вместимости площадки возникают длинные очереди. Эта ситуация вызвала недовольство среди граждан.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахобов подчеркнул, что этот порядок введен с целью защиты местных производителей. В первом квартале 2023 года импорт автомобилей сократился с 22 186 до 6 888 единиц, а объем поставок снизился с 488 миллионов долларов до 115,1 миллиона долларов.
В 2024 году было импортировано 74 505 легковых автомобилей общей стоимостью 1,32 миллиарда долларов. Согласно новым решениям, каждый автомобиль, ввозимый для личного пользования, освобожден от обязательных испытаний на электромагнитную совместимость и вредные вещества.
Кроме того, срок подтверждения типа автотранспортного средства для юридических лиц увеличен с 3 до 5 лет. До 1 октября агентству «Узстандарт» поручено привлечь частный сектор к созданию центров оценки соответствия и внести предложения по совершенствованию системы аккредитации.
Также будет подготовлен проект нормативно-правового акта для внесения изменений в технические регламенты. Комитет по защите прав потребителей и Министерство экономики должны проанализировать ценовые различия между местными производителями и дилерами и представить в Администрацию Президента конкретные предложения по их оптимизации.
Усилится контроль качества автомобилей, ввозимых из-за рубежа, а эффективное реагирование на обращения потребителей определено как приоритетная задача. Источник: Autodeklarant.