Talabalar orasida jinoyatlar soni oshmoqda
O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talabalar orasida jinoyatchilik holatlari sezilarli darajada oshgani Senatning 10-yalpi majlisida muhokama qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning dastlabki olti oyida 102 ta oliygohning jami 307 talaba turli jinoyatlarda ishtirok etgan. Solishtirish uchun, 2024 yilda talabalar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar soni 761 tani tashkil etgan edi.
Bu yilning birinchi yarmidagi holatlar esa jinoyatchilik darajasining oshayotganidan darak beradi. Sodir etilgan jinoyatlarning asosiy qismi yo‘l-transport hodisalari, o‘g‘rilik, bezorilik, firibgarlik va tan jarohatlari bilan bog‘liq.
Geografik nuqtayi nazardan eng ko‘p qoidabuzarliklar Toshkent shahri hamda Toshkent, Buxoro, Namangan, Andijon, Samarqand, Farg‘ona va Surxondaryo viloyatlarida qayd etilgan. Oliygohlar orasida esa Toshkent davlat transport universiteti, O‘zbekiston milliy universiteti, Toshkent davlat texnika universiteti, Axborot texnologiyalari universiteti va Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti yetakchi o‘rinlarni egallagan.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, jinoyatlar ko‘pincha talabalar o‘qish jarayonidagi bo‘sh vaqtlarida, ya’ni soat 08:00 dan 16:00 gacha sodir etilgan. Bu holat ta’lim muassasalarida nazorat tizimining yetarli emasligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, senatorlar talabalar turar joylari va ularning nazorati sohasida jiddiy kamchiliklar mavjudligini ham qayd etdilar. 2021 yilda qabul qilingan qarorga muvofiq, har bir talabaga tyutor biriktirilishi kerak edi, biroq ko‘pgina oliygohlarda bu talab bajarilmayapti.
Faqat talabalar emas, balki sohaga aloqador mas’ul shaxslarga nisbatan ham korrupsiyaga oid jinoyat ishlari ochilgani ma’lum qilindi. Bu esa aholida adolatsizlikka qarshi norozilik va shikoyatlar sonining oshishiga sabab bo‘lmoqda.
Muhokama yakunida Senat Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipovga parlament so‘rovi yuborish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Ushbu chora talabalar orasida jinoyatchilikning oldini olish hamda tizimdagi kamchiliklarni bartaraf etishga qaratilgan (manba: zamin.uz).

Количество преступлений среди студентов растет
На 10-м пленарном заседании Сената обсуждалось значительное увеличение случаев преступности среди студентов, обучающихся в высших учебных заведениях Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно официальным данным, за первые шесть месяцев текущего года 307 студентов из 102 вузов участвовали в различных преступлениях. Для сравнения, в 2024 году количество преступлений, совершенных студентами, составило 761.
Случаи за первую половину этого года свидетельствуют о росте уровня преступности. Основная часть совершенных преступлений связана с дорожно-транспортными происшествиями, кражами, хулиганством, мошенничеством и телесными повреждениями.
С географической точки зрения, наибольшее количество нарушений зафиксировано в городе Ташкенте, а также в Ташкентской, Бухарской, Наманганской, Андижанской, Самаркандской, Ферганской и Сурхандарьинской областях. Среди вузов лидируют Ташкентский государственный университет транспорта, Национальный университет Узбекистана, Ташкентский государственный технический университет, Университет информационных технологий и Ташкентский государственный экономический университет.
По словам специалистов, преступления чаще всего совершаются студентами в свободное от учебы время, то есть с 08:00 до 16:00. Это указывает на недостаточность системы контроля в учебных заведениях.
Кроме того, сенаторы отметили серьезные недостатки в сфере общежитий для студентов и их контроля. Согласно решению, принятому в 2021 году, каждому студенту должен быть назначен тьютор, однако во многих вузах это требование не выполняется.
Сообщается также, что возбуждены уголовные дела по коррупции не только в отношении студентов, но и ответственных лиц, связанных с этой сферой. Это приводит к росту числа жалоб и недовольства населения из-за несправедливости.
По итогам обсуждения Сенат принял решение направить парламентский запрос Министру высшего образования, науки и инноваций Кунгыротбою Шарипову. Эта мера направлена на предотвращение преступности среди студентов и устранение недостатков в системе (источник: zamin.uz).