O‘zbekistonliklar Koreyaga sayohatni ko‘paytirdi
Milliy statistika qo‘mitasining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-iyul oylarida jami 18,6 mingdan ortiq O‘zbekiston fuqarosi Koreya Respublikasiga turistik va boshqa maqsadlarda safar qilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 51,8 foizga yoki 6,4 ming nafarga oshgan. Ushbu raqamlar mamlakat fuqarolari orasida Koreyaga sayohat qilishga bo‘lgan qiziqishning ortayotganini bildiradi.
Safar maqsadlari bo‘yicha taqsimlanganda, sayyohlik uchun 12 836 nafar, qarindoshlarni ziyorat qilish uchun 3 734 nafar, o‘qish uchun 1 789 nafar, xizmat bilan bog‘liq safar uchun 224 nafar va davolanish maqsadida esa 33 nafar fuqarolar Koreyaga borgan. Bu ma’lumotlar xorijga, xususan Koreyaga sayohat qilish tendensiyasining kuchayayotganini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, bunday holatlar ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy va iqtisodiy aloqalarning rivojlanishiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Kelgusida Koreyaga safar qilayotganlar sonining yanada oshishi kutilmoqda.

Узбекистанцы увеличили количество поездок в Корею
По официальным данным Государственного комитета по статистике, в период с января по июль 2025 года более 18,6 тысячи граждан Узбекистана совершили поездки в Республику Корея с туристическими и другими целями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 51,8 процента или на 6,4 тысячи человек по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Эти цифры свидетельствуют о растущем интересе граждан страны к путешествиям в Корею.
По целям поездок: 12 836 человек посетили Корею с туристической целью, 3 734 — для посещения родственников, 1 789 — для учёбы, 224 — по служебным делам и 33 — с целью лечения. Эти данные показывают усиление тенденции к поездкам за границу, в частности в Корею.
В то же время такие случаи положительно влияют на развитие культурных и экономических связей между двумя странами. В будущем ожидается дальнейшее увеличение числа путешествующих в Корею.