O‘zbekistonda roziliksiz suratga olish taqiqlanadi
O‘zbekistonda insonlarni ularning roziligisiz foto va video tasvirga olish taqiqlanishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv.media xabar berdi. 8-sentabr kuni Qonunchilik palatasida partiya fraksiyalari mazkur qonun loyihasini muhokama qildi.
Loyiha bo‘yicha inson tasviri faqat uning roziligi bilan ishlatilishi mumkin. Agar shaxs huquqiy layoqatga ega bo‘lmasa, uning vakili rozilik beradi.
16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun rozilikni ota-onalar yoki vasiylar beradi, 16 yosh va undan katta bo‘lsa, qarorni o‘smirning o‘zi qabul qiladi. Shuningdek, qonun loyihasida binolar va inshootlarda videokuzatuv olib borilayotgani haqida ogohlantiruvchi belgilarni o‘rnatish majburiy etiladi.
Roziliksiz suratga olish mumkin bo‘lgan holatlar ro‘yxati ham aniqlashtiriladi. Fraksiyalar muhokamasidan so‘ng loyiha birinchi o‘qishga qo‘yiladi va keyinchalik Senat hamda Prezident imzosiga yuboriladi.

В Узбекистане запрещена съемка без согласия
В Узбекистане может быть запрещено фотографировать и снимать видео людей без их согласия. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает Kursiv.media. 8 сентября в Палате законодателей фракции партий обсудили данный законопроект.
Согласно проекту, изображение человека может использоваться только с его согласия. Если лицо не обладает правоспособностью, согласие дает его представитель.
Для детей до 16 лет согласие дают родители или опекуны, а если ребенку 16 лет и больше, решение принимает сам подросток. Также в законопроекте предусматривается обязательная установка предупреждающих знаков о ведении видеонаблюдения в зданиях и сооружениях.
Также уточняется перечень случаев, когда съемка без согласия разрешена. После обсуждения фракциями проект будет вынесен на первое чтение, а затем направлен в Сенат и на подпись Президенту.