Markaziy Osiyo rahbarlari tinchlik mukofotiga sazovor bo‘ldi
Moskva shahrida buyuk yozuvchi va faylasuf Lev Tolstoy tavallud topgan kun munosabati bilan tantanali marosim o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda 2025 yilgi L.N. Tolstoy nomidagi ikkinchi xalqaro tinchlik mukofoti g‘oliblari e’lon qilindi.
Ovoz berish natijalariga ko‘ra, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmon hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ushbu nufuzli mukofotga sazovor bo‘ldilar. Hakamlar hay’ati raisi, Mariynskiy teatrining badiiy rahbari va bosh direktori, shuningdek Moskva katta teatrining rahbari Valeriy Gergiyev bu qarorning bir ovozdan qabul qilinganini ta’kidladi.
Tashkiliy qo‘mita ma’lumotiga ko‘ra, davlat rahbarlari Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash yo‘lida olib borgan shaxsiy tashabbuslari hamda amaliy sa’y-harakatlari uchun mukofotga munosib deb topildi. Ayniqsa, 2025 yil 31 mart kuni O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston o‘rtasida chegaraga oid shartnoma imzolanib, uzoq yillar davomida hal etilmagan masalaga huquqiy nuqta qo‘yildi.
Bu kelishuv nafaqat umumiy chegaralarni aniq belgilab berdi, balki qo‘shni xalqlar o‘rtasida o‘zaro ishonch va hamkorlikni mustahkamlashda, mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etdi. Mazkur voqealar haqida batafsil ma’lumotni one.uz saytidan topish mumkin.

Лидеры Центральной Азии удостоены премии мира
В Москве состоялась торжественная церемония, посвящённая дню рождения великого писателя и философа Льва Толстого. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом мероприятии были объявлены победители второй международной премии мира имени Л.Н. Толстого 2025 года.
По результатам голосования, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Таджикистанской Республики Эмомали Рахмон и Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев были удостоены этой престижной награды. Председатель жюри, художественный руководитель и генеральный директор Мариинского театра, а также руководитель Большого театра Москвы Валерий Гергиев подчеркнул, что это решение было принято единогласно.
По информации организационного комитета, государственные лидеры были признаны достойными премии за их личные инициативы и практические усилия по укреплению мира и безопасности в регионе Центральной Азии. Особенно отмечается подписание 31 марта 2025 года договора о границах между Узбекистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном, который поставил юридическую точку в многолетнем нерешённом вопросе.
Это соглашение не только чётко определило общие границы, но и сыграло важную роль в укреплении взаимного доверия и сотрудничества между соседними народами, а также в обеспечении стабильности и безопасности в регионе. Подробную информацию об этих событиях можно найти на сайте one.uz.