O‘zbekiston va Rossiya ichki pasport bilan kirish imkonini ko‘rib chiqmoqda
O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi migratsiya jarayonlarida yangi imkoniyatlar yaratilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ahror Burxonovning ma’lumotiga ko‘ra, yaqin kelajakda ikki davlat fuqarolari bir-birining hududiga faqat ichki pasport yordamida kirishlari mumkin bo‘ladi. Hozirda mazkur masala bo‘yicha muzokaralar davom etmoqda va ichki tartib-taomillarni ishlab chiqish ishlari olib borilmoqda.
Shu sababli aniq muddatlar haqida hozircha gapirish erta ekanligi ta’kidlandi. 2025 yil may oyida O‘zbekiston hukumati Rossiya, Qozog‘iston va Ozarbayjon fuqarolarining mamlakatga 30 kungacha ichki pasport yoki ID-karta bilan kirishiga ruxsat berish masalasini ko‘rib chiqdi.
Bolalar esa maxsus “Kinder passport” asosida tashrif buyurishi mumkinligi belgilangan. Ushbu tashabbus Prezident Shavkat Mirziyoyevning 15 maydagi farmonida o‘z ifodasini topgan bo‘lib, mamlakatga sayyohlar oqimini oshirishga qaratilgan.
Hozirgi vaqtda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida vizasiz tartib amal qiladi, biroq Rossiya fuqarolari O‘zbekistonga kirishda xorijiy pasportni taqdim etishlari shart. Shuningdek, ular 15 kundan ortiq muddat qolganda, vaqtinchalik ro‘yxatdan o‘tish majburiyatiga ega.
O‘zbekiston fuqarolari esa Rossiyaga kirishda “qizil” pasportdan foydalanmoqda va kirishdan keyin 7 ish kuni ichida Rossiya Ichki ishlar vazirligining hududiy migratsiya bo‘limlarida ro‘yxatdan o‘tishlari talab etiladi. Bundan tashqari, 2025 yil 30 iyundan boshlab Rossiyaga vizasiz kelayotgan barcha xorijiy fuqarolar “Gosuslugi RuID” mobil ilovasi orqali oldindan ro‘yxatdan o‘tib, QR-kod olishlari majburiy bo‘ladi.
Ushbu yangiliklar ikki davlat o‘rtasidagi migratsiya jarayonlarini yanada soddalashtirishga qaratilgan. Manba: Izvestiya.

Узбекистан и Россия рассматривают возможность въезда по внутреннему паспорту
Между Узбекистаном и Россией создаются новые возможности в миграционных процессах. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации пресс-секретаря Министерства иностранных дел Ахрора Бурхонова, в ближайшем будущем граждане двух стран смогут въезжать на территорию друг друга только по внутреннему паспорту. В настоящее время ведутся переговоры по этому вопросу и разрабатываются внутренние процедуры.
Поэтому пока рано говорить о конкретных сроках. В мае 2025 года правительство Узбекистана рассмотрело вопрос о разрешении гражданам России, Казахстана и Азербайджана въезжать в страну на срок до 30 дней по внутреннему паспорту или ID-карте.
Для детей предусмотрен специальный «Kinder passport» для посещения страны. Эта инициатива отражена в указе Президента Шавката Мирзиёева от 15 мая и направлена на увеличение потока туристов в страну.
В настоящее время между Узбекистаном и Россией действует безвизовый режим, однако граждане России при въезде в Узбекистан обязаны предъявлять заграничный паспорт. Кроме того, при пребывании свыше 15 дней они обязаны пройти временную регистрацию.
Граждане Узбекистана при въезде в Россию используют «красный» паспорт и обязаны в течение 7 рабочих дней после въезда зарегистрироваться в территориальных миграционных подразделениях МВД России. Кроме того, с 30 июня 2025 года все иностранные граждане, въезжающие в Россию без визы, обязаны предварительно зарегистрироваться через мобильное приложение «Госуслуги RuID» и получить QR-код.
Эти нововведения направлены на упрощение миграционных процессов между двумя странами. Источник: Известия.