Olmaotada portlashda uch o‘zbekistonlik halok bo‘ldi
Qozog‘istonning Olmaota viloyatida 2025 yil 11 sentyabr kuni Ili tumani, Bayserke qishlog‘ida joylashgan LGN Metal korxonasida yuz bergan portlash natijasida uch nafar O‘zbekiston fuqarosi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Migratsiya agentligi rasmiy bayonot berdi. Hodisa jamoatchilikda chuqur qayg‘u uyg‘otdi.
Agentlik marhumlarning oila a’zolari va yaqinlariga ta’ziya izhor qilib, ularga sabr tiladi. Hodisa yuzasidan Ili tumani politsiyasi tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Tergov jarayonida mehnat muhofazasi qoidalarining buzilishi natijasida odamlarning halok bo‘lgani aniqlanmoqda. Maxsus komissiya hodisaning barcha jihatlarini o‘rganmoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekiston va Qozog‘iston mas’ul idoralari o‘rtasida hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan, tergov jarayoni qat’iy nazorat ostida davom etmoqda. Migratsiya agentligi marhumlarning jasadlarini yurtga olib kelish uchun zarur hujjatlarni tezda rasmiylashtirmoqda.
Hududiy agentlik xodimlari esa oila a’zolari bilan doimiy aloqada bo‘lib, ularga amaliy va ma’naviy yordam ko‘rsatmoqda. Mutaxassislar bunday voqealar mehnat xavfsizligiga yanada jiddiy e’tibor qaratish lozimligini ta’kidlamoqda.
Halok bo‘lgan ishchilarning jasadlari yurtga qaytarilishi ularning oilalariga oz bo‘lsa-da, ruhiy taskin beradi (Manba: Migratsiya agentligi, 2025).

В Алма-Ате при взрыве погибли трое узбеков
В Алматинской области Казахстана 11 сентября 2025 года в селе Байсерке Илийского района на предприятии LGN Metal произошел взрыв, в результате которого погибли три гражданина Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
Официальное заявление по этому поводу сделало Агентство по миграции Республики Узбекистан. Событие вызвало глубокое сожаление в обществе.
Агентство выразило соболезнования семьям и близким погибших и пожелало им терпения. По факту происшествия Илийская районная полиция возбудила уголовное дело.
В ходе расследования установлено, что причиной гибели людей стало нарушение правил охраны труда. Специальная комиссия изучает все обстоятельства инцидента.
Кроме того, между ответственными органами Узбекистана и Казахстана налажено сотрудничество, расследование продолжается под строгим контролем. Агентство по миграции оперативно оформляет необходимые документы для доставки тел погибших на родину.
Сотрудники территориального агентства поддерживают постоянную связь с членами семей, оказывая им практическую и моральную помощь. Специалисты подчеркивают необходимость уделять более серьезное внимание вопросам безопасности труда.
Возвращение тел погибших работников на родину хоть и немного, но приносит утешение их семьям (Источник: Агентство по миграции, 2025).