Hafta boshida O‘zbekistonda sovuq va yomg‘ir kutilmoqda
Ob-havo mutaxassislari yangi haftada mamlakatimizda keskin o‘zgarishlar bo‘lishini ma’lum qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston hududi Qozog‘iston janubida shakllangan baland tog‘li siklon ta’sirida qoladi. Bu esa sovuq va nam havo oqimlarining kirib kelishiga olib keladi.
15 sentyabr kuni ayrim hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli katta. Jumladan, Navoiy viloyatining shimoliy qismida kunning birinchi yarmida yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Shu kuni kechqurun va ertasiga o‘tar kechasi Toshkent viloyatining ayrim hududlarida ham qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ib, chaqmoq chaqishi kutilyapti. Farg‘ona vodiysi aholisi 16 sentyabr kechqurundan 19 sentyabr ertalabgacha davom etadigan yomg‘irli kunlarga tayyor turishi zarur.
Qolgan viloyatlarda yog‘ingarchilik kutilmaydi. Biroq tog‘ oldi va baland tog‘li hududlarda hafta davomida tinimsiz yomg‘ir yog‘ishi va ba’zi joylarda kuchli yomg‘irlar kuzatilishi taxmin qilinmoqda.
Ba’zi baland hududlarda yomg‘ir qorga aylanishi mumkinligi ham ogohlantirilmoqda. Harorat keskin pasayadi.
16–18 sentyabr kunlari kunduzgi harorat 20–25 darajagacha tushishi, 19 sentyabrdan esa salqin havo massalari asta-sekin chekinib, harorat yana 2–3 darajaga ko‘tarilishi kutilmoqda. Bu o‘zgarishlar aholiga sezilarli bo‘ladi.
Tonggi soatlarda salqinlik kuchayadi, kechqurun esa qo‘shimcha kiyimsiz ko‘chaga chiqish noqulay bo‘lishi mumkin. Shamol tezligi ba’zi hududlarda keskin oshishi mumkin.
Respublika bo‘ylab ayrim joylarda shamol sekundiga 13–18 metrgacha kuchayishi taxmin qilinmoqda. Shamol kuchayishi chang-to‘zon ko‘tarilishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Toshkent shahrida ob-havo nisbatan qulay bo‘ladi. Havo asosan quruq, faqat 15 sentyabr kechqurun hamda 16 sentyabr kechasi va ertalab qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Shamol shimoli-sharq yo‘nalishidan 3–8 metr/sekund tezlikda esadi, ayrim paytlarda 10–12 metr/sekund kuchayishi mumkin. Harorat 16–18 sentyabr kunlari 20–25 darajagacha pasayib, 19 sentyabr kuni yana 25–27 darajaga ko‘tariladi.
Ob-havodagi bunday keskin o‘zgarishlar hafta davomida aholi turmush tarziga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Dala ishlari bilan band kishilar, yo‘llarda harakatlanuvchi haydovchilar hamda tog‘li hududlarda sayohat qiluvchilar xavfsizlik choralariga alohida e’tibor berishlari muhimdir.
Kutilmagan qor aralash yomg‘irlar kuz mavsumining boshqalaridan farq qilib, barvaqt sovuqlik bilan kirib kelayotganidan darak beradi. Manba: O‘zgidromet matbuot xizmati.

В начале недели в Узбекистане ожидается холодная погода и дождь
Метеорологи сообщают о резких изменениях погоды в нашей стране на новой неделе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Территория Узбекистана останется под влиянием высокогорного циклона, сформировавшегося на юге Казахстана. Это приведет к поступлению холодных и влажных воздушных масс.
15 сентября в некоторых районах ожидается кратковременный дождь и гроза. В частности, в северной части Навоийской области в первой половине дня возможен дождь.
Вечером того же дня и в ночь на следующий день в некоторых районах Ташкентской области также ожидается кратковременный дождь и гроза. Жителям Ферганской долины следует подготовиться к дождливым дням с вечера 16 сентября до утра 19 сентября.
В остальных областях осадков не ожидается. Однако в предгорных и высокогорных районах в течение недели прогнозируется непрерывный дождь, а в некоторых местах — сильные осадки.
Также предупреждается, что в некоторых высокогорных районах дождь может перейти в снег. Температура резко понизится.
С 16 по 18 сентября дневная температура опустится до 20–25 градусов, а с 19 сентября прохладные воздушные массы постепенно отступят, и температура снова повысится на 2–3 градуса. Эти изменения будут заметны населению.
Утром похолодает, а вечером выход на улицу без дополнительной одежды может быть неудобным. Скорость ветра в некоторых районах может резко увеличиться.
По всей республике в некоторых местах ожидается усиление ветра до 13–18 метров в секунду. Усиление ветра может вызвать подъем пыли и песка.
В Ташкенте погода будет относительно комфортной. Воздух преимущественно сухой, только вечером 15 сентября и ночью с 16 сентября возможен кратковременный дождь.
Ветер будет дуть с северо-востока со скоростью 3–8 метров в секунду, временами усиливаясь до 10–12 метров в секунду. Температура 16–18 сентября понизится до 20–25 градусов, а 19 сентября снова повысится до 25–27 градусов.
Такие резкие изменения погоды могут повлиять на образ жизни населения в течение недели. Людям, занятым в сельском хозяйстве, водителям на дорогах и путешественникам в горных районах важно уделять особое внимание мерам безопасности.
Неожиданные дожди со снегом свидетельствуют о том, что начало осеннего сезона отличается ранним похолоданием. Источник: пресс-служба Узгидромета.