Mirziyoyev fidokor o‘qituvchini avtomobil bilan taqdirladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev O‘qituvchi va murabbiylar kuni arafasida bilim va ma’rifat sohasida fidoyilik bilan xizmat qilayotgan ustozlarni alohida e’tirof etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Buxoro viloyatining Romitan tumanidagi 38-maktabda ingliz tili fanidan dars beruvchi Billura Ikromova davlat rahbari tomonidan maxsus sovg‘a bilan taqdirlandi. Billura Ikromova nafaqat o‘z bilim va tajribasi bilan mahalliy o‘quvchilarga, balki qishloq qizlariga ham namuna bo‘lib kelmoqda.
U Buyuk Britaniyaning nufuzli Reding universitetida ta’lim olgan va TESOL, ESOL hamda IELTS (C1) kabi xalqaro sertifikatlarga ega. Katta idoralar va xalqaro tashkilotlardan kelgan yuqori maoshli ish takliflarini rad etib, u o‘z yurtini va chekka qishloqdagi yoshlarni tarbiyalashni afzal ko‘rdi.
Billura Ikromova tashabbusi bilan qishloq qizlari uchun mentorlik dasturlari yo‘lga qo‘yildi va bu orqali ko‘plab yoshlar xorijiy grantlar hamda ta’lim dasturlariga jalb etilmoqda. Fidokorona mehnati uchun Prezident Shavkat Mirziyoyev unga BYD Chazor avtomobilini sovg‘a qildi.
Bu voqea nafaqat o‘qituvchi uchun, balki butun jamoa uchun katta ilhom manbai bo‘ldi (manba: zamin.uz).

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев накануне Дня учителя и наставника особо отметил педагогов, которые самоотверженно служат в сфере знаний и просвещения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В 38-й школе Ромитанского района Бухарской области учитель английского языка Биллура Икромова была награждена специальным подарком от главы государства. Биллура Икромова является примером не только для местных учеников, но и для сельских девушек благодаря своим знаниям и опыту.
Она получила образование в престижном Университете Рединга в Великобритании и обладает международными сертификатами TESOL, ESOL и IELTS (C1). Отказавшись от высокооплачиваемых предложений работы в крупных учреждениях и международных организациях, она предпочла воспитывать молодёжь своей страны и отдалённых сельских районов.
По инициативе Биллуры Икромовой были запущены программы наставничества для сельских девушек, благодаря которым многие молодые люди привлекаются к зарубежным грантам и образовательным программам. За самоотверженный труд Президент Шавкат Мирзиёев подарил ей автомобиль BYD Chazor.
Это событие стало большим источником вдохновения не только для учителя, но и для всей команды (источник: zamin.uz).