Talabalar va fuqarolar uchun yangi qulayliklar joriy etiladi
Yaqin kelajakda talabalar va fuqarolar uchun bir qator yangi imkoniyatlar va qulayliklar joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hukumat qaroriga muvofiq, 2026-yil 1-maydan nogironlikni belgilovchi davlat xizmatlari fuqarolarga tibbiyot muassasalarida imtiyozli davolanish uchun beriladigan yo‘llanmani elektron navbatga qo‘yish va kompozit tizim orqali shakllantirish bilan amalga oshiriladi. Bu yangilik jarayonlarni soddalashtirish va fuqarolar uchun qulaylik yaratishga qaratilgan.
Shuningdek, 2026-yil oxirigacha tibbiy ko‘rik jarayonida shifokor nutqini avtomatik bayonlashtiruvchi ovozli yordamchi hamda bemorlarga tashxis qo‘yishda ko‘maklashuvchi sun’iy intellekt asosidagi “Shifokorning raqamli yordamchisi” dasturi ishga tushiriladi. Ushbu tizimlar mutaxassislar samaradorligini oshirib, bemorlarga tez va aniq tashxis qo‘yishni ta’minlaydi.
Eng muhimi, 2025-yil 1-noyabrdan boshlab davlat oliy ta’lim muassasalari talabalariga oylik ijara to‘lovining bir qismi Yagona portal orqali qaytariladi. Bu moliyaviy yengillik talabalar xarajatlarini kamaytirishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, 2026-yil 1-yanvardan o‘rta maxsus, kasbiy va oliy ta’lim tashkilotlarida ta’lim bilan bog‘liq barcha davlat xizmatlari Yagona portal orqali ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yiladi. Bu esa hujjat almashish va byurokratik jarayonlarni sezilarli darajada yengillashtiradi.
Bundan tashqari, 2025-yil 1-noyabrdan transport vositalariga gaz baloni o‘rnatilganligi haqidagi ma’lumotlarni elektron shaklda yuritish orqali transportni ro‘yxatdan o‘tkazish guvohnomasini qayta rasmiylashtirish bekor qilinadi. Bu chora fuqarolarning transport bilan bog‘liq ma’muriy ishlarini yengillashtiradi.
Umuman olganda, kelgusi yillarda talabalar va fuqarolar uchun davlat xizmatlaridan foydalanish yanada qulay va samarali bo‘lishi, hayotiy va moliyaviy yuklanishlar kamayishi kutilmoqda. Ushbu yangiliklar mamlakatda raqamli transformatsiya jarayonlarini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi (Manba: zamin.uz).

Новые удобства для студентов и граждан будут введены
В ближайшем будущем для студентов и граждан будет введен ряд новых возможностей и удобств. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с постановлением правительства, с 1 мая 2026 года государственные услуги по установлению инвалидности будут осуществляться путем постановки направлений на льготное лечение в медицинских учреждениях в электронную очередь и формирования через композитную систему. Это нововведение направлено на упрощение процессов и создание удобств для граждан.
Также до конца 2026 года в процессе медицинского осмотра будет запущена программа «Цифровой помощник врача» на основе искусственного интеллекта, которая автоматически транскрибирует речь врача и помогает в постановке диагноза пациентам. Эти системы повысят эффективность специалистов и обеспечат быструю и точную постановку диагноза пациентам.
Самое главное, с 1 ноября 2025 года часть ежемесячной арендной платы для студентов государственных высших учебных заведений будет возвращаться через Единый портал. Это финансовое облегчение будет иметь важное значение для снижения расходов студентов.
Кроме того, с 1 января 2026 года все государственные услуги, связанные с образованием в учреждениях среднего специального, профессионального и высшего образования, будут предоставляться через Единый портал. Это значительно упростит обмен документами и бюрократические процессы.
Также с 1 ноября 2025 года отменяется повторная регистрация транспортных средств через электронное ведение данных о наличии газового баллона на транспортном средстве. Эта мера облегчит административные процедуры граждан, связанные с транспортом.
В целом, в ближайшие годы использование государственных услуг для студентов и граждан станет более удобным и эффективным, а жизненные и финансовые нагрузки уменьшатся. Эти нововведения будут способствовать дальнейшему развитию процессов цифровой трансформации в стране (Источник: zamin.uz).