O‘zbekistonda islomiy bankchilik qonuni tayyorlanmoqda
O‘zbekistonda moliya bozorida islomiy bankchilik tizimini joriy etish masalasi muhim mavzu sifatida ko‘tarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
16 sentyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida ushbu masala muhokama qilindi va deputatlarga maxsus qonun loyihasi taqdim etildi. Markaziy bank raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyevning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda islomiy bank faoliyatini boshlash uchun alohida litsenziya joriy etilishi rejalashtirilgan.
Banklar mustaqil ravishda islomiy bank sifatida ish boshlashi yoki mavjud bank tarkibida islomiy xizmat ko‘rsatuvchi maxsus bo‘lim ochishi mumkin bo‘ladi. Ushbu loyiha orqali aholiga va biznes subyektlariga shariat qoidalariga muvofiq moliyaviy xizmatlar ko‘rsatish imkoniyati yaratiladi.
Mutaxassislar fikricha, bu tashabbus banklar o‘rtasida raqobatni kuchaytiradi, yangi investitsiyalarni jalb qiladi va moliyaviy xizmatlar sifatini yaxshilashga yordam beradi. Qonun loyihasida Soliq va Fuqarolik kodekslari hamda yana sakkizta qonunga o‘zgartirishlar kiritilishi ko‘zda tutilmoqda.
Shuningdek, qonunchilikka “islomiy bank”, “islomiy moliya standartlari” va “investitsiyaviy depozit” kabi yangi tushunchalar kiritiladi. Turdaliyevning ta’kidlashicha, islomiy banklar va mikromoliyaviy tashkilotlar orqali muqobil moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyati kengayadi hamda biznesni qo‘llab-quvvatlashning yangi vositalari ishga tushadi.
Ma’lumot uchun, 2022 yildan boshlab o‘ndan ortiq banklarda islomiy darchalar tashkil etish ishlari boshlangan edi. Davlat rahbari ham islom moliyasini joriy etish mamlakatga qo‘shimcha besh milliard dollar atrofida resurs jalb etishi va moliya bozorida raqobatni yaxshilashi mumkinligini ta’kidlagan.

В Узбекистане готовится закон об исламском банкинге
В Узбекистане вопрос внедрения системы исламского банкинга на финансовом рынке поднимается как важная тема. Об этом сообщает Zamin.uz.
16 сентября в Законодательной палате Олий Мажлиса этот вопрос был обсуждён, и депутатам был представлен специальный законопроект. По словам заместителя председателя Центрального банка Аброра Тураллиева, планируется введение отдельной лицензии для начала деятельности исламских банков в стране.
Банки смогут самостоятельно начать работу в качестве исламских банков или открыть специальные отделы, предоставляющие исламские услуги в составе существующих банков. Этот проект создаст возможность предоставления финансовых услуг населению и бизнес-субъектам в соответствии с нормами шариата.
По мнению специалистов, эта инициатива усилит конкуренцию между банками, привлечёт новые инвестиции и поможет улучшить качество финансовых услуг. В законопроекте предусмотрены изменения в Налоговый и Гражданский кодексы, а также в восемь других законов.
Кроме того, в законодательство будут введены новые понятия, такие как «исламский банк», «стандарты исламских финансов» и «инвестиционный депозит». По словам Тураллиева, через исламские банки и микрофинансовые организации расширятся возможности использования альтернативных финансовых услуг, а также будут запущены новые инструменты поддержки бизнеса.
Для справки, с 2022 года в более чем десяти банках началась работа по созданию исламских окон. Глава государства также подчеркнул, что внедрение исламских финансов может привлечь дополнительные ресурсы в размере около пяти миллиардов долларов и улучшить конкуренцию на финансовом рынке.
Кроме того, в 2024 году заместитель председателя Центрального банка Бехзод Хамроев сообщил, что законопроект по исламским финансам подготовлен и планируется представить его в парламент до конца года (Источник: zamin.uz).