Mirziyoyev BMT sammitida nutq so‘zlaydi, muzokara qiladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20 sentyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 80-yillik yubiley majlislarida ishtirok etish maqsadida amaliy tashrif bilan Amerika Qo‘shma Shtatlarining Nyu-York shahriga yo‘l oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, u Bosh Assambleyaning ilk kunida nutq so‘zlab, jahon miqyosidagi muhim masalalar bo‘yicha o‘z taklif va fikrlarini bildiradi. Tashrif davomida Prezident Mirziyoyev BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish hamda bir qator davlat va hukumat rahbarlari bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazishni rejalashtirmoqda.
Ushbu safar O‘zbekistonning xalqaro maydondagi mavqeini yanada oshirish va dunyo hamjamiyati bilan hamkorlikni kengaytirish yo‘lida muhim qadam sifatida baholanmoqda. Manba: zamin.uz

Мирзиёев выступит с речью и проведет переговоры на саммите ООН
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 20 сентября отправился с рабочим визитом в Нью-Йорк, США, для участия в юбилейных мероприятиях 80-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, в первый день сессии он выступит с речью, в которой представит свои предложения и мнения по важным мировым вопросам. В ходе визита Президент Мирзиёев планирует провести двусторонние переговоры с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутеррешем, а также с рядом глав государств и правительств.
Эта поездка рассматривается как важный шаг по дальнейшему укреплению международного положения Узбекистана и расширению сотрудничества с мировым сообществом. Источник: zamin.uz