Hafta davomida shamol kuchayadi, chang-to‘zon bo‘lishi mumkin
“O‘zgidromet” ma’lumotlariga ko‘ra, kelayotgan haftada Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shamol asosan sharqiy yo‘nalishda esib, tezligi 7 dan 12 metr sekundga qadar bo‘ladi. 24 sentyabr kuni ayrim hududlarda shamol tezligi 13 dan 18 metr sekundgacha kuchayishi, chang-to‘zonlar paydo bo‘lishi mumkin.
Bu holat ko‘rish masofasini qisqartiradi, shuning uchun quruq va sezgir teriga ega bo‘lganlar ehtiyotkor bo‘lishlari zarur. Harorat kechasi 8 dan 13 daraja, kunduzi esa 20 dan 28 darajagacha o‘zgarib turadi.
Haftaning ikkinchi yarmida esa iliqlik saqlanadi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham havo biroz bulutli, ayrim joylarda o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan 7–12 metr sekund tezlikda esadi, 22–24 sentyabrda esa ba’zi hududlarda 13–18 metr sekundgacha kuchayishi va chang ko‘tarilishi ehtimoli mavjud. Harorat kechasi 10 dan 17 daraja, kunduzi esa 20 dan 28 darajagacha bo‘ladi.
Umuman olganda, harorat nisbatan barqaror, ertalab salqin, kunduzi esa iliq bo‘ladi. Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida ob-havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan, asosan quruq bo‘ladi.
Faqat 22 va 24 sentyabr kunlari Toshkent viloyatining ayrim hududlarida qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin, bu ayniqsa tushdan keyingi soatlarda kuzatiladi. Shamol g‘arbiy yo‘nalishdan sharqqa burilib, 7–12 metr sekund tezlikda esadi, 22 sentyabrda ayrim joylarda 13–18 metr sekundgacha kuchayishi va chang-to‘zonlar yuzaga kelishi mumkin.
Harorat kechasi 10 dan 17, kunduzi 22 dan 29 darajagacha bo‘ladi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ham havo biroz bulutli, ba’zi maskanlarda o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol g‘arbdan sharqqa burilib, 7–12 metr sekund tezlikda esadi, 22 sentyabrda esa ayrim hududlarda 13–18 metr sekundgacha kuchayishi va chang ko‘tarilishi mumkin. Harorat kechasi 12 dan 19 darajagacha, kunduzi esa 25 dan 30 darajagacha bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida osmon biroz bulutli bo‘ladi. 22 sentyabr kuni ayrim tuman va shaharlarda yomg‘ir yog‘ishi hamda momaqaldiroq eshitilishi mumkin.
23 dan 25 sentyabrgacha esa yana quruq havo saqlanadi. Shamol g‘arbiy yo‘nalishdan sharqqa o‘tib, 5–10 metr sekund tezlikda esadi, 22 sentyabrda ayrim joylarda 13–18 metr sekundgacha kuchayishi va chang-to‘zonlar kuzatilishi mumkin.
Harorat kechasi 10 dan 17 daraja, kunduzi 22 dan 30 darajagacha bo‘ladi. Respublikaning tog‘ oldi hududlarida ham biroz bulutli ob-havo kuzatiladi.
22 sentyabrda ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor, shuning uchun yo‘llarda ehtiyot choralarini oshirish tavsiya etiladi. 23 dan 25 sentyabrgacha yog‘ingarchilik kutilmaydi, shamol g‘arbdan sharqqa burilib, 7–12 metr sekund tezlikda esadi.
Ayrim baland joylarda shamol 13–18 metr sekundgacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 5 dan 15 darajagacha, kunduzi esa 15 dan 23 darajagacha bo‘ladi.
Umuman olganda, kelayotgan haftada mamlakat bo‘ylab ob-havo asosan barqaror bo‘lib, yog‘ingarchilik kamroq kuzatiladi. Shamol tezligi ba’zi kunlarda kuchayishi va chang-to‘zonlar yuzaga kelishi mumkinligi sababli, aholiga ehtiyotkorlikni oshirish tavsiya etiladi.
Harorat esa kechalari salqin, kunduzi esa iliq bo‘lib, odatdagi mavsumiy o‘zgarishlarga mos keladi. Manba: O‘zgidromet.

В течение недели ветер усилится, возможна пыльная буря
По данным «Узгидромета», на предстоящей неделе в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области погода будет немного облачной, местами переменчивой, осадков не ожидается. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ветер будет дуть преимущественно с восточного направления со скоростью от 7 до 12 метров в секунду. 24 сентября в некоторых районах скорость ветра может усилиться до 13–18 метров в секунду, возможны пыльные бури.
Это ухудшит видимость, поэтому людям с сухой и чувствительной кожей следует быть осторожными. Температура ночью будет колебаться от 8 до 13 градусов, днем — от 20 до 28 градусов.
Во второй половине недели сохранится теплая погода. В Бухарской и Навоийской областях также ожидается немного облачная, местами переменчивая погода без осадков.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 метров в секунду, 22–24 сентября в некоторых районах возможен его усиленный порыв до 13–18 метров в секунду и подъем пыли. Температура ночью составит от 10 до 17 градусов, днем — от 20 до 28 градусов.
В целом температура будет относительно стабильной, утром прохладно, днем тепло. В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях погода будет немного облачной, местами переменчивой, преимущественно сухой.
Только 22 и 24 сентября в некоторых районах Ташкентской области возможен кратковременный дождь, особенно во второй половине дня. Ветер сменит направление с западного на восточное, будет дуть со скоростью 7–12 метров в секунду, 22 сентября в некоторых местах скорость ветра может достигать 13–18 метров в секунду с возможными пыльными бурями.
Температура ночью составит от 10 до 17 градусов, днем — от 22 до 29 градусов. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях также ожидается немного облачная, местами переменчивая погода без осадков.
Ветер сменит направление с западного на восточное, будет дуть со скоростью 7–12 метров в секунду, 22 сентября в некоторых районах возможен его усиленный порыв до 13–18 метров в секунду и подъем пыли. Температура ночью составит от 12 до 19 градусов, днем — от 25 до 30 градусов.
В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях небо будет немного облачным. 22 сентября в некоторых районах и городах возможен дождь с грозой.
С 23 по 25 сентября сохранится сухая погода. Ветер сменит направление с западного на восточное, будет дуть со скоростью 5–10 метров в секунду, 22 сентября в некоторых местах возможны порывы до 13–18 метров в секунду и пыльные бури.
Температура ночью составит от 10 до 17 градусов, днем — от 22 до 30 градусов. В предгорных районах республики также ожидается немного облачная погода.
22 сентября в некоторых местах возможен дождь, поэтому рекомендуется соблюдать осторожность на дорогах. С 23 по 25 сентября осадков не ожидается, ветер сменит направление с западного на восточное, будет дуть со скоростью 7–12 метров в секунду.
В некоторых высокогорных районах ветер может усилиться до 13–18 метров в секунду. Температура ночью составит от 5 до 15 градусов, днем — от 15 до 23 градусов.
В целом, на предстоящей неделе погода по всей стране будет преимущественно стабильной, осадков будет мало. Из-за возможного усиления ветра и пыльных бурь в некоторые дни населению рекомендуется соблюдать осторожность.
Температура ночью будет прохладной, днем — теплой, что соответствует обычным сезонным изменениям. Источник: Узгидромет.