Li Je Myong Shimoliy Koreya yadroviy ishlab chiqarishni to‘xtatishni qo‘lladi
Janubiy Koreya prezidenti Li Je Myong Shimoliy Koreya yadroviy qurollarni to‘liq yo‘q qilmasa ham, ularni ishlab chiqarishni vaqtincha to‘xtatish katta yutuq bo‘lishini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Shimoliy Koreya har yili o‘nlab yangi yadroviy qurol ishlab chiqarmoqda. Shu sababli, ishlab chiqarishni vaqtincha muzlatish ham mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash uchun muhim va real yechim sifatida qaralmoqda.
Li Je Myong iyun oyida prezidentlikka saylangach, qo‘shni davlat bilan munosabatlarni yumshatishga harakat qilmoqda. U avvalgi rahbar siyosati mintaqadagi ziddiyatlarni kuchaytirganini ta’kidladi.
Shuningdek, Janubiy Koreya yetakchisi AQSh va Yaponiya bilan hamkorlikni davom ettirishini bildirdi. Biroq, u Xitoy, Rossiya va Shimoliy Koreyaning yaqinlashuvi haqida xavotir bildirdi.

Ли Че Мён выступил за прекращение ядерного производства в Северной Корее
Президент Южной Кореи Ли Чжэ Мён подчеркнул, что даже если Северная Корея не уничтожит полностью ядерное оружие, временная приостановка его производства будет большим достижением. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Северная Корея ежегодно разрабатывает десятки новых ядерных вооружений. Поэтому временная заморозка производства рассматривается как важное и реальное решение для обеспечения региональной безопасности.
После избрания президентом в июне Ли Чжэ Мён пытается смягчить отношения с соседним государством. Он отметил, что политика предыдущего руководства усилила конфликты в регионе.
Кроме того, лидер Южной Кореи заявил о продолжении сотрудничества с США и Японией. Однако он выразил обеспокоенность по поводу сближения Китая, России и Северной Кореи.