O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashni kuchaytirish maqsadida muhim qadamlar qo‘yilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident tomonidan «Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida fuqarolik jamiyati institutlarining ishtirokini yanada kengaytirish va ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida» qaror qabul qilindi. Ushbu hujjatga muvofiq, endilikda BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasida belgilangan qoidalar ijrosida nodavlat notijorat tashkilotlar faol ishtirok etadi.
Ular davlat organlari ishlarini qo‘shimcha nazorat qilish uchun muqobil baholash tizimini yo‘lga qo‘yadi. Bu esa shaffoflik va hisobdorlikni yanada oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi har yili 1-aprelga qadar milliy kengashga takliflar va hisobotlar taqdim etadi. Ushbu hisobotlarda nodavlat notijorat tashkilotlarning loyihalari, ularning tadqiqotlari va davlat tomonidan moliyalashtirish masalalari batafsil yoritiladi.
Qarorda yana bir muhim tashabbus sifatida O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlari milliy assotsiatsiyasi, «Yuksalish» harakati hamda «Ijtimoiy fikr» markazi bilan birgalikda «Korrupsiyaga qarshi kurashish muammolari bo‘yicha mintaqaviy tadqiqot markazi» tashkil etilishi belgilangan. Ushbu markazning asosiy vazifasi aholi, xususan yoshlar orasida korrupsiyaga nisbatan qat’iy munosabatni shakllantirish, fuqarolik jamiyati institutlarining faolligini oshirish hamda ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirishdan iborat.
Mutaxassislar fikricha, mazkur qaror nafaqat davlat organlari, balki keng jamoatchilik va fuqarolik jamiyati institutlarining hamkorligini mustahkamlashga xizmat qiladi. Bu esa korrupsiyaga qarshi samarali choralar ko‘rilishi va yosh avlodda halollik hamda adolatlilik qadriyatlarini mustahkamlashga yordam beradi.

Участие гражданского общества в борьбе с коррупцией увеличивается
В Узбекистане предпринимаются важные шаги для усиления борьбы с коррупцией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президентом принято решение «О мерах по дальнейшему расширению участия институтов гражданского общества в сфере борьбы с коррупцией и поддержке научных исследований». В соответствии с этим документом, теперь в реализации правил, установленных Конвенцией ООН против коррупции, активно участвуют неправительственные некоммерческие организации.
Они внедряют систему альтернативной оценки для дополнительного контроля работы государственных органов. Это способствует повышению прозрачности и подотчетности.
Кроме того, Агентство по борьбе с коррупцией ежегодно до 1 апреля предоставляет национальному совету предложения и отчеты. В этих отчетах подробно освещаются проекты неправительственных некоммерческих организаций, их исследования и вопросы государственного финансирования.
В решении также предусмотрена важная инициатива — совместно с Национальной ассоциацией неправительственных некоммерческих организаций Узбекистана, движением «Юксалиш» и центром «Общественное мнение» будет создан «Региональный исследовательский центр проблем борьбы с коррупцией». Основная задача этого центра — формирование строгого отношения к коррупции среди населения, особенно молодежи, повышение активности институтов гражданского общества и проведение научных исследований.
По мнению специалистов, данное решение способствует укреплению сотрудничества не только государственных органов, но и широкой общественности и институтов гражданского общества. Это поможет принять эффективные меры против коррупции и укрепить у молодого поколения ценности честности и справедливости.