Tadbirkorlarga 42,7 mlrd so‘m QQS keshbek berildi
Mamlakatda tadbirkorlar uchun soliq tizimida bir qator yangiliklar joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Soliq qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil davomida tadbirkorlik subyektlariga jami 42,7 milliard so‘m miqdorida qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) keshbek shaklida qaytarib berildi. Shu kungacha turli sohalarda faoliyat yuritayotgan korxonalar davlat tomonidan belgilangan tartibda QQSni qaytarib olish imkoniyatidan foydalangan.
Jumladan, 36 ta turoperatorga 1,6 milliard so‘m, 152 ta mehmonxonaga 7,3 milliard so‘m, 575 ta umumiy ovqatlanish korxonasiga 31,4 milliard so‘m va 65 ta chorvachilik hamda parrandachilik xo‘jaliklariga 2,3 milliard so‘m keshbek berilgan. Keshbek olish huquqi faqat jismoniy shaxslarga emas, balki yuridik shaxslarga ham tegishli.
Bu tadbirkorlik subyektlariga qo‘shimcha moliyaviy yengillik yaratib, ayniqsa kichik va o‘rta biznesni rivojlantirishga xizmat qiladi. Soliq qo‘mitasining bildirishicha, QQS keshbek mexanizmi asosan turizm, mehmonxona biznesi, umumiy ovqatlanish korxonalari hamda chorvachilik va parrandachilik sohalarida faoliyat yurituvchi tadbirkorlar uchun amal qiladi.
Bu tizim aylanma mablag‘larni to‘g‘ridan to‘g‘ri biznesga yo‘naltirish imkonini beradi. 2025 yil 1 sentyabr holatiga ko‘ra, mamlakatda maxsus ro‘yxatdan o‘tgan QQS to‘lovchilar soni 232 565 taga yetgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 17,6 foizga oshgan.
Eng ko‘p QQS to‘lovchilar savdo sohasida faol bo‘lib, ularning soni 81,9 mingga yetgan. Shuningdek, qishloq xo‘jaligida 48,1 ming, sanoat sohasida esa 27,8 ming to‘lovchi faoliyat yuritmoqda.
Mutaxassislar fikricha, soliq tizimida bunday mexanizmlarning joriy etilishi tadbirkorlik muhitini yaxshilash va moliyaviy barqarorlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. QQS keshbeki esa biznes uchun soliq yukini yengillashtirish bilan birga, ularning rivojlanishini qo‘llab-quvvatlaydigan samarali vositaga aylanmoqda.

Предпринимателям возвращено 42,7 млрд сум НДС кэшбэком
В стране внедряется ряд новшеств в налоговой системе для предпринимателей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Налогового комитета, в течение 2025 года субъектам предпринимательства было возвращено в виде кэшбэка по налогу на добавленную стоимость (НДС) в общей сумме 42,7 миллиарда сумов. До настоящего времени предприятия, работающие в различных сферах, воспользовались возможностью возврата НДС в порядке, установленном государством.
В частности, 36 туроператорам было возвращено 1,6 миллиарда сумов, 152 гостиницам — 7,3 миллиарда сумов, 575 предприятиям общественного питания — 31,4 миллиарда сумов и 65 животноводческим и птицеводческим хозяйствам — 2,3 миллиарда сумов кэшбэка. Право на получение кэшбэка принадлежит не только физическим, но и юридическим лицам.
Это создает дополнительное финансовое облегчение для субъектов предпринимательства и особенно способствует развитию малого и среднего бизнеса. По информации Налогового комитета, механизм кэшбэка по НДС в основном действует для предпринимателей, работающих в сферах туризма, гостиничного бизнеса, общественного питания, а также животноводства и птицеводства.
Эта система позволяет направлять оборотные средства непосредственно в бизнес. По состоянию на 1 сентября 2025 года количество плательщиков НДС, зарегистрированных в стране, достигло 232 565, что на 17,6% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Большинство плательщиков НДС активно работают в торговой сфере — их число достигло 81,9 тысячи. Также в сельском хозяйстве действует 48,1 тысячи, а в промышленной сфере — 27,8 тысячи плательщиков.
По мнению специалистов, внедрение таких механизмов в налоговой системе имеет важное значение для улучшения предпринимательской среды и обеспечения финансовой стабильности. Кэшбэк по НДС становится эффективным инструментом, который облегчает налоговую нагрузку на бизнес и поддерживает его развитие.