O‘zbekistonga kelgan turistlar soni 7,5 milliondan oshdi
Milliy statistika qo‘mitasining 2025-yil yanvar-avgust oylaridagi ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonga kelgan xorijlik turistlar soni 7,5 milliondan oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb 2,5 millionga ko‘p bo‘lib, 49,1 foizlik o‘sishni tashkil etadi. Eng ko‘p sayyoh yuborgan davlatlar orasida Qirg‘iziston yetakchilik qilmoqda, u yerdan 2 milliondan ortiq kishi tashrif buyurgan.
Shuningdek, Qozog‘iston, Tojikiston va Rossiya fuqarolari ham katta son bilan O‘zbekistonga kelishgan. Afg‘oniston, Turkmaniston, Xitoy, Turkiya, Hindiston va Koreya Respublikasi kabi davlatlardan ham sayyohlar kelmoqda.
Sayohat maqsadlari bo‘yicha qarindoshlarini ko‘rishga kelganlar ko‘pchilikni tashkil etadi, ularning soni 5 milliondan oshgan. Sayyohlik maqsadida keluvchilar soni esa 1,1 milliondan ortib, mamlakat turizmining rivojlanayotganidan dalolat beradi.
Bundan tashqari, xizmat, tijorat, davolanish va o‘qish kabi boshqa maqsadlarda kelganlar ham mavjud. Ushbu ma’lumotlar O‘zbekistonning turizm sohasida sezilarli o‘sish va rivojlanishga erishayotganini ko‘rsatadi (manba: Milliy statistika qo‘mitasi).

Количество туристов, прибывших в Узбекистан, превысило 7,5 миллиона
По данным Государственного комитета статистики за январь-август 2025 года, количество иностранных туристов, прибывших в Узбекистан, превысило 7,5 миллиона. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель на 2,5 миллиона больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составляет рост на 49,1%. Среди стран, отправляющих наибольшее число туристов, лидирует Кыргызстан, откуда прибыло более 2 миллионов человек.
Также большое количество туристов прибыло из Казахстана, Таджикистана и России. Туристы приезжают также из таких стран, как Афганистан, Туркменистан, Китай, Турция, Индия и Республика Корея.
По целям поездок большинство составляют те, кто приезжает навестить родственников, их число превысило 5 миллионов. Количество туристов, прибывших с туристическими целями, превысило 1,1 миллиона, что свидетельствует о развитии туризма в стране.
Кроме того, есть и те, кто приезжает с другими целями, такими как услуги, коммерция, лечение и обучение. Эти данные показывают значительный рост и развитие Узбекистана в сфере туризма (источник: Государственный комитет статистики).