O‘zbekistonga sayyohlar soni 49 foizga oshdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar oyidan avgust oyigacha O‘zbekistonga 7,5 milliondan ortiq xorijiy sayyoh tashrif buyurdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,5 millionga ko‘p bo‘lib, o‘sish darajasi 49,1 foizni tashkil etdi. Eng ko‘p sayyohlar qo‘shni davlatlardan kelgan.
Xususan, Qirg‘izistondan 2,16 million kishi, bu o‘tgan yilga nisbatan 48,9 foizga ko‘pdir. Qozog‘istondan kelgan sayyohlar soni 1,769 millionni tashkil etib, 73,5 foizga oshgan.
Tojikistondan tashrif buyurganlar soni esa 1,699 million bo‘lib, 15,6 foizga ko‘paygan. Rossiyadan kelgan sayyohlar soni ham o‘sib, 663,2 ming nafarni tashkil qildi, bu esa 25 foizga ko‘pdir.
Afg‘onistondan kelgan sayyohlar birinchi marta yetakchi o‘nlikka kirib, 304,5 ming nafar bilan beshinchi o‘rinni egalladi. Turkmanistondan tashrif buyuruvchilar soni 243,5 ming bo‘lib, u oltinchi o‘rinni egalladi va ikki barobardan ortiq o‘sishni ko‘rsatdi.
Uzoq xorijdan kelgan sayyohlar orasida Xitoydan kelganlar yetakchi bo‘lib, ularning soni 135,4 mingni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan uch barobar ko‘pdir.
Sayyohlarning katta qismi, ya’ni 5,16 million kishi, qarindoshlarini ko‘rish maqsadida kelgan. Bundan tashqari, 1,15 million kishi dam olish va sayohat qilish uchun, 837,5 ming nafari xizmat safari bilan, 287,7 ming kishi esa tijorat maqsadida O‘zbekistonga tashrif buyurgan.
Shuningdek, 62 ming kishi davolanish uchun kelgan bo‘lsa, 14,2 ming nafar xorijiy talabalar ta’lim olish maqsadida mamlakatga kelgan. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi.

Количество туристов в Узбекистане увеличилось на 49 процентов
По данным Комитета национальной статистики, с января по август 2025 года в Узбекистан посетили более 7,5 миллионов иностранных туристов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель на 2,5 миллиона больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что составляет рост на 49,1 процента. Большинство туристов приехали из соседних стран.
В частности, из Кыргызстана приехало 2,16 миллиона человек, что на 48,9 процента больше, чем в прошлом году. Количество туристов из Казахстана составило 1,769 миллиона, увеличившись на 73,5 процента.
Число посетителей из Таджикистана составило 1,699 миллиона, что на 15,6 процента больше. Количество туристов из России также выросло и достигло 663,2 тысячи, что на 25 процентов больше.
Туристы из Афганистана впервые вошли в десятку лидеров, заняв пятое место с числом 304,5 тысячи человек. Посетители из Туркменистана составили 243,5 тысячи, заняв шестое место и показав более чем двукратный рост.
Среди туристов из дальнего зарубежья лидируют китайцы, их число составило 135,4 тысячи. Этот показатель в три раза больше, чем в прошлом году.
Большая часть туристов, а именно 5,16 миллиона человек, приехали с целью навестить родственников. Кроме того, 1,15 миллиона человек посетили страну для отдыха и путешествий, 837,5 тысячи — по служебным командировкам, а 287,7 тысячи — с коммерческими целями.
Также 62 тысячи человек приехали для лечения, а 14,2 тысячи иностранных студентов прибыли в страну с целью обучения. Источник: Комитет национальной статистики.