O‘zbekistonda uy interneti narxi dunyoda arzon
O‘zbekiston internet narxlari bo‘yicha dunyo miqyosida arzon davlatlar qatoriga kirgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiyaning Federal davlat statistika xizmati ma’lumotlari va turli mamlakatlardan yig‘ilgan raqamlarga asoslangan RIA Novosti hisobotiga ko‘ra, mamlakatimizda uy interneti narxi oyiga o‘rtacha 11,7 dollarni tashkil etadi. Bu ko‘rsatkich O‘zbekistonni interneti arzon davlatlar ro‘yxatida yuqori o‘rinlardan biriga olib chiqdi.
Qiyos uchun aytadigan bo‘lsak, Hindistonda uy interneti narxi eng past bo‘lib, oyiga 7,7 dollarni tashkil etadi. Ruminiya esa 9,8 dollar bilan uchlikka kiradi.
Rossiya yirik iqtisodiyotlar orasida internet narxi bo‘yicha ikkinchi o‘rinda turib, oyiga o‘rtacha 8,7 dollar to‘lanishini ko‘rsatmoqda. Shuningdek, Xitoy (11,3 dollar), Qozog‘iston (12,7 dollar), Turkiya (13,8 dollar), Bolgariya (14,6 dollar) va Litva (16,5 dollar) kabi mamlakatlar ham eng arzon internet xizmatlari ro‘yxatida joy olgan.
Polsha (17,2 dollar), Gruziya (17,4 dollar), Tailand (18,4 dollar), Armaniston (19,1 dollar) va Latviya (19,7 dollar) kabi davlatlar ham internet narxi bo‘yicha arzon mamlakatlar orasida top-15likni yakunlaydi. Boshqa tomondan, internet narxlari eng qimmat davlatlar orasida AQSH (72,1 dollar), Kanada (61,7 dollar) va Luksemburg (59,1 dollar) yetakchilik qilmoqda.
Belgiyadan tortib Germaniya, Avstraliya, Portugaliya va Janubiy Afrikagacha bo‘lgan mamlakatlar ham narxlari yuqori davlatlar qatorida. Eng qimmat internetga ega davlatlar ro‘yxatida Buyuk Britaniya, Sloveniya, Avstriya, Shvetsiya va Fransiya ham mavjud.
Shu bilan birga, internet narxi faqat uning absolyut qiymati bilan emas, balki aholining daromadiga nisbatan ulushi bilan ham baholanadi. Masalan, Braziliyada uy interneti o‘rtacha daromadning 4,1 foizini tashkil etsa, Meksikada bu ko‘rsatkich 3,8 foiz, Argentinada esa 3,65 foizni tashkil qiladi.
Eng past ulush Rossiya (0,67 foiz), Ruminiya (0,9 foiz) va Janubiy Koreyada (0,97 foiz) qayd etilgan. Mutaxassislar fikricha, O‘zbekistonda internet narxlarining arzonligi raqamli xizmatlardan foydalanish imkoniyatini kengaytirib, mamlakatda raqamli iqtisodiyotning rivojlanishiga xizmat qilmoqda.
Bu esa ta’lim, biznes va axborot almashinuvini yanada samarali qilish uchun muhim omil hisoblanadi. Ma’lumot manbai: ria.ru.

В Узбекистане цена на домашний интернет самая низкая в мире
Узбекистан вошёл в число стран с одними из самых дешёвых цен на интернет в мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно отчёту РИА Новости, основанному на данных Федеральной службы государственной статистики России и собранных цифрах из разных стран, средняя стоимость домашнего интернета в нашей стране составляет 11,7 доллара в месяц. Этот показатель вывел Узбекистан на высокие позиции в списке стран с дешёвым интернетом.
Для сравнения, в Индии самая низкая цена на домашний интернет — 7,7 доллара в месяц. Румыния занимает третье место с ценой 9,8 доллара.
Россия среди крупных экономик занимает второе место по стоимости интернета, где средняя плата составляет 8,7 доллара в месяц. Также в списке стран с одними из самых дешёвых интернет-услуг находятся Китай (11,3 доллара), Казахстан (12,7 доллара), Турция (13,8 доллара), Болгария (14,6 доллара) и Литва (16,5 доллара).
Польша (17,2 доллара), Грузия (17,4 доллара), Таиланд (18,4 доллара), Армения (19,1 доллара) и Латвия (19,7 доллара) также входят в топ-15 стран с низкими ценами на интернет. С другой стороны, среди стран с самыми дорогими интернет-услугами лидируют США (72,1 доллара), Канада (61,7 доллара) и Люксембург (59,1 доллара).
Страны от Бельгии до Германии, Австралии, Португалии и Южной Африки также относятся к числу с высокими ценами. В списке стран с самым дорогим интернетом присутствуют Великобритания, Словения, Австрия, Швеция и Франция.
При этом стоимость интернета оценивается не только по абсолютной величине, но и по доле в доходах населения. Например, в Бразилии домашний интернет составляет в среднем 4,1% от дохода, в Мексике — 3,8%, а в Аргентине — 3,65%.
Самая низкая доля отмечена в России (0,67%), Румынии (0,9%) и Южной Корее (0,97%). По мнению экспертов, низкие цены на интернет в Узбекистане расширяют возможности использования цифровых услуг и способствуют развитию цифровой экономики в стране.
Это является важным фактором для повышения эффективности образования, бизнеса и обмена информацией. Источник информации: ria.ru.