O‘zbekistonning import hajmi 11,8 foizga oshdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-avgust oylarida O‘zbekistonning umumiy import hajmi 28,5 milliard AQSH dollariga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 11,8 foizga oshgan. Hisobot davrida mamlakat 170 dan ortiq davlatlardan turli tovar va xizmatlarni import qilgan.
Import hajmi bo‘yicha Xitoy birinchi o‘rinni egallab, O‘zbekistonga 8,5 milliard dollarlik mahsulot yetkazib bergan. Rossiya 5,4 milliard dollar bilan ikkinchi, Qozog‘iston esa 2,1 milliard dollar bilan uchinchi o‘rinda turadi.
Shuningdek, Turkiya 1,2 milliard, Koreya 1,1 milliard, Germaniya 774 million, Hindiston 734,3 million, Turkmaniston 581,6 million, Belarus 478,5 million va AQSH 416,3 million dollarlik mahsulotlar bilan asosiy savdo hamkorlari sifatida ta’kidlanadi. Qolgan davlatlardan amalga oshirilgan importning umumiy qiymati 7,2 milliard dollarni tashkil etdi.
Bundan tashqari, so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari Fors ko‘rfazi davlatlaridan import hajmini sezilarli darajada oshirdi. 2024-yilda mintaqa va Fors ko‘rfazi mamlakatlari o‘rtasidagi savdo hajmi 3,3 milliard dollarga yetdi.

Объем импорта Узбекистана вырос на 11,8%
По данным Государственного комитета статистики, в январе-августе 2025 года общий объем импорта Узбекистана достиг 28,5 миллиарда долларов США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 11,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В отчетный период страна импортировала различные товары и услуги из более чем 170 стран.
По объему импорта первое место занимает Китай, поставивший в Узбекистан товаров на сумму 8,5 миллиарда долларов. Россия занимает второе место с 5,4 миллиарда долларов, а Казахстан — третье с 2,1 миллиарда долларов.
Также основными торговыми партнерами отмечаются Турция с 1,2 миллиарда, Корея с 1,1 миллиарда, Германия с 774 миллиона, Индия с 734,3 миллиона, Туркменистан с 581,6 миллиона, Беларусь с 478,5 миллиона и США с 416,3 миллиона долларов. Общая стоимость импорта из остальных стран составила 7,2 миллиарда долларов.
Кроме того, в последние годы страны Центральной Азии значительно увеличили объем импорта из стран Персидского залива. В 2024 году объем торговли между регионом и странами Персидского залива достиг 3,3 миллиарда долларов.