Mol go‘shti narxi 60 yildagi rekordni yangiladi
Jahon banki ekspertlarining ma’lumotlariga ko‘ra, dunyoda mol go‘shti narxi rekord darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat 1960 yildan beri kuzatilgan eng yuqori ko‘rsatkich sifatida qayd etilgan. 2025 yil sentabr oyida mol go‘shtining bir kilogrammi o‘rtacha 6,9 dollarni, ya’ni taxminan 85 000 so‘mni tashkil etdi.
So‘nggi to‘rt oy davomida narx uzluksiz oshib bormoqda. Avgustdan sentabrgacha narx 0,6 foizga ko‘tarilgan bo‘lsa, yillik o‘sish deyarli 10 foizga yetdi.
Narx oshishining asosiy sabablari sifatida taklifning kamayishi va talabning ortishi ko‘rsatilmoqda. Mol go‘shti narxiga bir nechta omillar ta’sir qiladi.
Ulardan biri chorvachilikda ishlab chiqarish tsiklining uzoq davom etishi, shuningdek, umumiy inflyatsiya darajasining oshishidir. Bundan tashqari, AQSh va Xitoyda mol go‘shtiga bo‘lgan talab kuchaygani sababli narxlar o‘smoqda.
Sut mahsulotlari raqobatbardosh bo‘lmay qolgani tufayli so‘yishga yuborilayotgan chorva soni kamaymoqda. Qurg‘oqchilik natijasida yaylovlar qisqardi va yem narxlari oshdi.
Shu sababli AQShda sigirlar soni 1951 yildan beri eng past darajaga tushdi. Mol go‘shti narxining oshishi dunyo bozorida oziq-ovqat xavfsizligiga ta’sir ko‘rsatmoqda.

Цена на говядину обновила рекорд за 60 лет
По данным экспертов Всемирного банка, цена на говядину в мире достигла рекордного уровня. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это зафиксировано как самый высокий показатель с 1960 года. В сентябре 2025 года средняя цена за килограмм говядины составила 6,9 доллара, что примерно равно 85 000 сумам.
В течение последних четырех месяцев цена постоянно растет. С августа по сентябрь цена увеличилась на 0,6%, а годовой рост достиг почти 10%.
Основными причинами повышения цен называют сокращение предложения и рост спроса. На цену говядины влияет несколько факторов.
Одним из них является длительный производственный цикл в животноводстве, а также повышение общего уровня инфляции. Кроме того, цены растут из-за усиления спроса на говядину в США и Китае.
Из-за того, что молочная продукция стала неконкурентоспособной, количество скота, отправляемого на убой, сокращается. Вследствие засухи пастбища уменьшились, а цены на корм выросли.
По этой причине количество коров в США снизилось до самого низкого уровня с 1951 года. Рост цен на говядину влияет на продовольственную безопасность на мировом рынке.