O‘zbekistonga parranda go‘shti importi oshdi
2025 yilning dastlabki sakkiz oyida O‘zbekistonga jami 54,6 ming tonna parranda go‘shti import qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 14,2 foizga oshganligi ma’lum qilindi. Import uchun jami 59,1 million dollar, ya’ni taxminan 725 milliard so‘m sarflangan.
Davlat statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, asosiy yetkazib beruvchi davlat Rossiya bo‘lib, undan 13,9 ming tonna parranda go‘shti keltirilgan. Shuningdek, Turkiyadan 9,8 ming tonna, Belarusdan esa 7 ming tonna go‘sht import qilingan.
Bundan tashqari, Belgiya 5,6 ming tonna, Niderlandiya 4,2 ming tonna go‘sht yetkazib bergan. Boshqa davlatlardan jami 14,1 ming tonna parranda go‘shti olib kelingan.
Joriy yilning sakkiz oyida O‘zbekiston oziq-ovqat mahsulotlari importidan jami 2,6 milliard dollar, ya’ni 32,2 trillion so‘m sarflagan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 14 foiz o‘sishni bildiradi.
Import qilingan mahsulotlar orasida eng katta ulush g‘alla mahsulotlariga to‘g‘ri kelib, uning qiymati 609 million dollarni (7,5 trillion so‘m) tashkil etdi. Go‘sht mahsulotlari esa 504,7 million dollar (6,25 trillion so‘m) qiymatida import qilingan.
Shuningdek, shakar mahsulotlari uchun 331,9 million dollar (4,1 trillion so‘m), sabzavot va mevalarga esa 294,4 million dollar (3,65 trillion so‘m) sarflangan. Ma’lumotlar Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan (kursiv.media).

Импорт птицы в Узбекистан увеличился
За первые восемь месяцев 2025 года в Узбекистан было импортировано всего 54,6 тысячи тонн мяса птицы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что этот показатель увеличился на 14,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. На импорт было потрачено всего 59,1 миллиона долларов, что примерно составляет 725 миллиардов сумов.
По данным Государственного комитета статистики, основным поставщиком является Россия, из которой было ввезено 13,9 тысячи тонн мяса птицы. Также из Турции импортировано 9,8 тысячи тонн, а из Беларуси — 7 тысяч тонн мяса.
Кроме того, Бельгия поставила 5,6 тысячи тонн, Нидерланды — 4,2 тысячи тонн мяса. Из других стран было ввезено всего 14,1 тысячи тонн мяса птицы.
За восемь месяцев текущего года Узбекистан потратил на импорт пищевых продуктов всего 2,6 миллиарда долларов, то есть 32,2 триллиона сумов. Этот показатель свидетельствует о росте на 14% по сравнению с прошлым годом.
Среди импортируемых продуктов наибольшая доля приходится на зерновые продукты, стоимость которых составила 609 миллионов долларов (7,5 триллиона сумов). Мясные продукты были импортированы на сумму 504,7 миллиона долларов (6,25 триллиона сумов).
Кроме того, на сахарные продукты было потрачено 331,9 миллиона долларов (4,1 триллиона сумов), а на овощи и фрукты — 294,4 миллиона долларов (3,65 триллиона сумов). Данные предоставлены Государственным комитетом статистики (kursiv.media).