O‘zbekistonning birinchi mudofaa vaziri vafot etdi
O‘zbekiston Respublikasining birinchi mudofaa vaziri, general-polkovnik Rustam Ahmedov vafot etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Mudofaa vazirligi rasmiy ma’lumot berdi. Marhum 1943 yil 10 noyabrda Farg‘ona viloyatining Bag‘dod tumanida tug‘ilgan.
U 1965 yilda Toshkent oliy tank qo‘mondonlik bilim yurtini, 1985 yilda esa Zirhli tank qo‘shinlari harbiy akademiyasini tamomlagan. Rustam Ahmedov o‘z xizmat faoliyatini 1966 yilda tank vzvodi komandiri sifatida boshlagan va keyinchalik katta qo‘mondonlik lavozimlariga ko‘tarilgan.
1991–1992 yillarda u Mudofaa ishlari vaziri va Milliy gvardiya qo‘mondoni sifatida ishlagan, 1992–1997 yillarda esa O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vaziri lavozimida faoliyat yuritgan. Bundan tashqari, 1997–1998 yillarda Favqulodda vaziyatlar vaziri sifatida ham xizmat qilgan.
1998 yilda nafaqaga chiqqan, ammo 2018–2020 yillarda mudofaa vazirining maslahatchisi sifatida faoliyatini davom ettirgan. Rustam Ahmedov o‘z xizmatlari uchun ko‘plab mukofot va ordenlarga sazovor bo‘lgan.

Первый министр обороны Узбекистана скончался
Первый министр обороны Республики Узбекистан, генерал-полковник Рустам Ахмедов скончался. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом официально сообщил Министерство обороны. Покойный родился 10 ноября 1943 года в Багдадском районе Ферганской области.
В 1965 году он окончил Ташкентское высшее танковое командное училище, а в 1985 году — Военную академию бронетанковых войск. Рустам Ахмедов начал свою службу в 1966 году командиром танкового взвода и впоследствии занимал высокие командные должности.
В 1991–1992 годах он работал министром обороны и командующим Национальной гвардией, а в 1992–1997 годах занимал пост министра обороны Республики Узбекистан. Кроме того, в 1997–1998 годах он также служил министром по чрезвычайным ситуациям.
В 1998 году вышел на пенсию, однако в 2018–2020 годах продолжал деятельность в качестве советника министра обороны. Рустам Ахмедов был удостоен множества наград и орденов за свои заслуги.
Особого внимания заслуживают «Почётная грамота», присвоенная в 1993 году, орден «Шон-Шараф» II степени 1995 года и орден «Дружба», врученный в 2018 году. Источник: официальные данные Министерства обороны, zamin.uz.