O‘zbekiston va Afg‘oniston savdo aloqalarini mustahkamlaydi
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vaxabov Afg‘oniston Savdo va investitsiyalar palatasi delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu delegatsiyaga ACCI raisi o‘rinbosari Ariyan Azimiy rahbarlik qildi. Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, xususiy sektorlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash hamda o‘zaro investitsiyalarni ko‘paytirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar har chorakda Toshkent, Qobul, Termiz va Balxda biznes uchrashuvlari tashkil etish, Toshkentda ACCI vakolatxonasini ochish, afg‘on tadbirkorlariga biznes vizalarini soddalashtirish, Termiz portida yuk tashish va bojxona jarayonlarini tezlashtirish hamda har yili qo‘shma savdo ko‘rgazmalarini o‘tkazish kabi muhim tashabbuslarni ilgari surdilar. Bu tashabbuslar ikki tomonlama savdo hajmini oshirish, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish va tadbirkorlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi.

Узбекистан и Афганистан укрепляют торговые связи
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврон Вахабов провел встречу с делегацией Торгово-инвестиционной палаты Афганистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Делегацию возглавил заместитель председателя ACCI Ариан Азими. На встрече обсуждались вопросы развития торгово-экономических связей между двумя странами, укрепления сотрудничества между частными секторами, а также увеличения взаимных инвестиций.
Стороны предложили важные инициативы, такие как организация бизнес-встреч в Ташкенте, Кабуле, Терме и Балхе каждый квартал, открытие представительства ACCI в Ташкенте, упрощение бизнес-виз для афганских предпринимателей, ускорение грузоперевозок и таможенных процедур в порту Терме, а также проведение ежегодных совместных торговых выставок. Эти инициативы направлены на увеличение двустороннего товарооборота, реализацию новых инвестиционных проектов и развитие сотрудничества между предпринимателями.
В завершение встречи Даврон Вахабов подчеркнул, что визит делегации Афганистана является новым этапом в торгово-экономических отношениях (источник: zamin.uz).