Go‘sht narxlari jahon bozorida rekord darajada oshdi
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) sentyabr oyiga oid hisobotida jahon bozorida go‘sht narxlari so‘nggi yillardagi eng yuqori darajaga ko‘tarilgani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hisobotga ko‘ra, sentyabr oyida umumiy oziq-ovqat mahsulotlari narxi biroz pasaygan bo‘lsa-da, go‘sht narxi o‘sishda davom etdi. Ayniqsa qoramol va qo‘y go‘shti narxlari sezilarli darajada oshgani qayd etildi.
Avgust oyiga nisbatan go‘sht narxi 0,7 foizga ko‘tarilib, o‘tgan yilning shu davriga qaraganda 6,6 foizga yuqori bo‘ldi. Tahlilchilar AQShda ichki ta’minot cheklanganligi va import imkoniyatlarining mavjudligi go‘sht narxining oshishiga sabab bo‘lganini ta’kidlashmoqda.
Cho‘chqa va parranda go‘shti narxlari esa deyarli o‘zgarmagan, ammo chorvachilik mahsulotlariga talab sezilarli darajada oshgan. Shu bilan birga, don narxi avgust oyiga nisbatan 0,6 foizga pasaygani qayd etildi.
Bu holat xalqaro bug‘doy bozorida talabning kamayishi va dunyoda mo‘l hosil yetishtirilishi bilan bog‘liqdir. Makkajo‘xori va guruch narxlari ham ayrim mamlakatlar, xususan Filippin va Afrikadagi xaridlarning qisqarishi sabab arzonlashgan.
Yog‘ mahsulotlari bozorida ham narxlar pasayish yo‘nalishida bo‘ldi. Malayziyada palma moyi zahiralari ko‘payishi va Argentinadan soya moyi eksportining oshishi o‘simlik moylari narxini 0,7 foizga pasayishiga olib keldi.
Biroq kungaboqar va raps moylari narxlari biroz oshdi. Sut mahsulotlari narxi esa 2,6 foizga arzonladi.
Bu holat Shimoliy yarimsharda yoz faslining tugashi va muzqaymoqqa bo‘lgan talabning kamayishi, shuningdek, Okeaniyada sut mahsulotlari ishlab chiqarish hajmining ortishi bilan izohlanadi. Masalan, sariyog‘ narxi 7 foizga, quritilgan sut narxi esa asosiy importyorlar talabining kamayishi tufayli ancha pasaydi.
Shakar narxi ham sezilarli darajada, ya’ni avgust oyiga nisbatan 4,1 foizga tushdi. Bunga Braziliyada shakar ishlab chiqarish hajmining oshishi, Hindiston va Tailandda qulay ob-havo sharoitlari hamda qand yetishtirish maydonlarining kengayishi ta’sir ko‘rsatdi.

Цены на мясо на мировом рынке выросли до рекордного уровня
В отчёте Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединённых Наций (ФАО) за сентябрь сообщается, что цены на мясо на мировом рынке достигли самого высокого уровня за последние годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно отчёту, несмотря на небольшое снижение цен на продовольственные товары в целом в сентябре, цены на мясо продолжали расти. Особенно отмечено значительное повышение цен на говядину и баранину.
По сравнению с августом, цены на мясо выросли на 0,7%, а по сравнению с аналогичным периодом прошлого года — на 6,6%. Аналитики подчёркивают, что ограниченное внутреннее предложение в США и доступность импортных возможностей стали причиной роста цен на мясо.
Цены на свинину и птицу практически не изменились, однако спрос на продукцию животноводства значительно вырос. При этом отмечено снижение цен на зерно на 0,6% по сравнению с августом.
Это связано с уменьшением спроса на международном рынке пшеницы и высоким урожаем в мире. Цены на кукурузу и рис также снизились из-за сокращения закупок в некоторых странах, в частности на Филиппинах и в Африке.
На рынке масличных продуктов также наблюдалось снижение цен. Увеличение запасов пальмового масла в Малайзии и рост экспорта соевого масла из Аргентины привели к снижению цен на растительные масла на 0,7%.
Однако цены на подсолнечное и рапсовое масла немного выросли. Цены на молочные продукты снизились на 2,6%.
Это объясняется окончанием летнего сезона в Северном полушарии и снижением спроса на мороженое, а также увеличением производства молочных продуктов в Океании. Например, цена на сливочное масло снизилась на 7%, а цена на сухое молоко значительно упала из-за сокращения спроса основных импортеров.
Цены на сахар также значительно снизились, упав на 4,1% по сравнению с августом. На это повлияло увеличение производства сахара в Бразилии, благоприятные погодные условия в Индии и Таиланде, а также расширение площадей выращивания сахарного тростника.
В результате цена на сахар достигла самого низкого уровня с марта 2021 года. По мнению экспертов, в следующем месяце ожидается рост производства, потребления и запасов зерновых продуктов (источник: fco.org).