O‘zbekiston pasporti 61 mamlakatga vizasiz kiradi
O‘zbekiston pasporti vizasiz kirish mumkin bo‘lgan mamlakatlar soni bo‘yicha reytingda 82-o‘rinni egalladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“Henley & Partners” tomonidan e’lon qilingan indeksga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarolari 61 ta davlatga vizasiz safar qilishi mumkin. Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida eng yuqori natija Qozog‘istonda qayd etilgan.
Qozog‘iston 67-o‘rinni band qilib, 78 ta mamlakatga vizasiz kirish imkoniyatiga ega. Qo‘shni davlatlar reytingda quyidagi o‘rinlarda joylashgan: Qirg‘iziston 81-o‘rin bilan 62 ta davlatga, Tojikiston 87-o‘rin bilan 55 ta davlatga, Turkmaniston esa 93-o‘rin bilan 48 ta davlatga vizasiz kirish huquqiga ega.
Reytingda Singapur 193 ta davlatga vizasiz kirish imkoniyati bilan birinchi o‘rinni saqlab qolgan. Ikkinchi o‘rinda Janubiy Koreya (190 ta davlat), uchinchi o‘rinda Yaponiya (189 ta davlat) turadi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari esa ilk bor kuchli o‘ntalikdan chiqib, 12-o‘ringa tushgan. Rossiya esa 46-o‘rindan 50-o‘ringa pasaygan.

Паспорт Узбекистана позволяет безвизовый въезд в 61 страну
Паспорт Узбекистана занял 82-е место в рейтинге по количеству стран, в которые можно въехать без визы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно индексу, опубликованному компанией “Henley & Partners”, граждане Узбекистана могут путешествовать без визы в 61 страну. Среди стран Центральной Азии лучший результат зафиксирован в Казахстане.
Казахстан занял 67-е место, имея возможность безвизового въезда в 78 стран. Соседние страны расположились в рейтинге следующим образом: Кыргызстан — 81-е место с 62 странами, Таджикистан — 87-е место с 55 странами, Туркменистан — 93-е место с правом безвизового въезда в 48 стран.
В рейтинге Сингапур сохранил первое место с возможностью безвизового въезда в 193 страны. На втором месте Южная Корея (190 стран), на третьем — Япония (189 стран).
Соединённые Штаты Америки впервые вышли из топ-10 и заняли 12-е место. Россия опустилась с 46-го на 50-е место.