O‘zbekistonda ilk xalqaro Halol markazi ochildi
O‘zbekistonda ilk bor xalqaro akkreditatsiyadan o‘tgan “Halol” sertifikatlash markazi faoliyat boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston ilmiy-sinov va sifat nazorati markazi matbuot xizmati ma’lum qildi. Yangi tashkil etilgan muassasa mazkur markaz doirasida ishlaydi va Turkiyaning nufuzli Halal Accreditation Agency (HAK) tomonidan xalqaro standartlarga to‘liq javob beruvchi organ sifatida akkreditatsiyadan o‘tgan.
Ushbu yutuq mamlakat sanoati va eksport salohiyati uchun muhim hisoblanadi. Endilikda mahalliy ishlab chiqaruvchilar xorijiy bozorlar, xususan Islom davlatlari bozorlariga chiqishda xalqaro miqyosda tan olingan “halol” sertifikatiga ega bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bu esa O‘zbekiston mahsulotlariga nisbatan ishonchni oshiradi va eksport hajmini kengaytiradi. Mutaxassislar ta’kidicha, “halol” sertifikati faqat oziq-ovqat mahsulotlari uchun emas, balki kosmetika, dori-darmon va xizmat ko‘rsatish sohalari uchun ham muhimdir.
Ushbu akkreditatsiya mahalliy korxonalarga xalqaro bozorlarda raqobatbardoshlikni oshirish, mahsulot sifatini yaxshilash va yangi eksport yo‘nalishlarini ochish imkonini beradi. Ma’lumotlarga ko‘ra, jahon “halol” bozori hajmi 2 trillion AQSH dollaridan oshadi, “halol” turizm sektori esa taxminan 400 milliard dollarni tashkil qiladi.
Shu sababli O‘zbekistonning ushbu tizimda faol ishtirok etishi milliy iqtisodiyot uchun katta imkoniyatlar yaratadi. Mamlakatdagi ilk xalqaro “Halol” markazi orqali ishlab chiqaruvchilar nafaqat mahalliy, balki Turkiya, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Malayziya va Indoneziya kabi davlatlarga mahsulot eksport qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Mutasaddilar ta’kidlashicha, markaz sertifikat berish bilan cheklanmay, tadbirkorlar uchun o‘quv kurslari, maslahatlar va sifat nazorati bo‘yicha ilmiy-amaliy yordam ko‘rsatishni ham yo‘lga qo‘yadi. Shunday qilib, O‘zbekistonda xalqaro “Halol” standarti asosida faoliyat yuritadigan ilk markazning ochilishi ishlab chiqarish madaniyatini yangi bosqichga olib chiqadi va xalqaro bozorda “Made in Uzbekistan” brendiga bo‘lgan ishonchni yanada mustahkamlaydi.

В Узбекистане открыт первый международный Халал центр
В Узбекистане впервые начал работу центр сертификации «Халяль», прошедший международную аккредитацию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Узбекского научно-испытательного и центра контроля качества. Новосозданное учреждение работает в рамках данного центра и аккредитовано авторитетным Турецким агентством по аккредитации Халяль (HAK) как орган, полностью соответствующий международным стандартам.
Это достижение считается важным для промышленности и экспортного потенциала страны. Теперь местные производители смогут получить международно признанный сертификат «халяль» для выхода на зарубежные рынки, в частности рынки исламских стран.
Это повысит доверие к продукции Узбекистана и расширит объемы экспорта. По словам специалистов, сертификат «халяль» важен не только для пищевых продуктов, но и для косметики, лекарств и сферы услуг.
Данная аккредитация позволит местным предприятиям повысить конкурентоспособность на международных рынках, улучшить качество продукции и открыть новые экспортные направления. По данным, мировой рынок «халяль» превышает 2 триллиона долларов США, а сектор «халяль» туризма составляет около 400 миллиардов долларов.
Поэтому активное участие Узбекистана в этой системе создаёт большие возможности для национальной экономики. Через первый международный «Халяль» центр в стране производители смогут экспортировать продукцию не только на внутренний рынок, но и в такие страны, как Турция, Саудовская Аравия, Объединённые Арабские Эмираты, Малайзия и Индонезия.
По словам ответственных лиц, центр не ограничится выдачей сертификатов, но также организует учебные курсы, консультации и научно-практическую помощь по контролю качества для предпринимателей. Таким образом, открытие первого центра, работающего на основе международного стандарта «Халяль» в Узбекистане, выведет культуру производства на новый уровень и укрепит доверие к бренду «Made in Uzbekistan» на международном рынке.