2025 yilda O‘zbekistonga xorijliklar soni uch barobar oshdi
O‘zbekiston 2025 yilning yanvar-avgust oylarida biznes va tijorat maqsadida tashrif buyuruvchi xorijliklar soni bo‘yicha yangi rekord o‘rnatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur davrda mamlakatga jami 287,7 ming nafar chet ellik kelgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 190,3 ming nafarga ko‘p bo‘lib, uch barobar oshishni anglatadi.
Mutaxassislar bunga investitsiya muhiti yaxshilanganligi, transport infratuzilmasining rivojlanishi va biznes uchun qulay shart-sharoitlarning yaratilgani sabab bo‘lganini ta’kidlamoqda. Eng ko‘p mehmon Afg‘onistondan kelgan bo‘lib, ularning soni 267 879 nafarni tashkil etadi.
Shuningdek, Tojikistondan 14 648, Turkmanistondan 2 235, Rossiyadan 585, Turkiyadan 392 va Qozog‘istondan 373 nafar xorijliklar tashrif buyurgan. Boshqa davlatlardan kelganlar soni esa 1 635 nafarga yetgan.
Ekspertlar fikricha, Afg‘oniston bilan iqtisodiy aloqalarning mustahkamlanishi va chegara savdosining faollashuvi ushbu o‘sishda muhim rol o‘ynaydi. Shuningdek, mamlakatda tadbirkorlik faoliyati uchun yengillashtirilgan viza tartibi, soliq imtiyozlari hamda erkin iqtisodiy zonalar sonining ko‘payishi xorijliklarning O‘zbekistonga bo‘lgan qiziqishini oshirmoqda.
Iqtisodiy tahlilchilar xorijiy biznes delegatsiyalarining ko‘payishi mamlakatning investitsion salohiyatini yanada kuchaytirishi va yangi ish o‘rinlarini yaratishga xizmat qilishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Bundan tashqari, turizm va xizmat ko‘rsatish sohalarida ham faollik oshishi kutilmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, biznes turizm sektori kelgusi yilda yanada rivojlanib, O‘zbekistonning mintaqaviy savdo markaziga aylanishiga xizmat qiladi. Ushbu ma’lumotlar Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan (manba: milliystat.uz).

В 2025 году количество иностранных граждан в Узбекистане увеличилось в три раза
Узбекистан установил новый рекорд по количеству иностранных граждан, посетивших страну с января по август 2025 года с целью бизнеса и торговли. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, за этот период в страну прибыло всего 287,7 тысячи иностранцев. Этот показатель на 190,3 тысячи человек больше, чем за аналогичный период прошлого года, что означает утроение числа посетителей.
Эксперты отмечают, что этому способствовало улучшение инвестиционного климата, развитие транспортной инфраструктуры и создание благоприятных условий для бизнеса. Большинство гостей приехали из Афганистана — их число составило 267 879 человек.
Кроме того, из Таджикистана прибыли 14 648 человек, из Туркменистана — 2 235, из России — 585, из Турции — 392 и из Казахстана — 373 иностранца. Количество посетителей из других стран достигло 1 635 человек.
По мнению экспертов, укрепление экономических связей с Афганистаном и активизация приграничной торговли сыграли важную роль в этом росте. Также упрощённый визовый режим для предпринимательской деятельности, налоговые льготы и увеличение числа свободных экономических зон повышают интерес иностранцев к Узбекистану.
Экономические аналитики подчеркивают, что увеличение числа иностранных бизнес-делегаций может усилить инвестиционный потенциал страны и способствовать созданию новых рабочих мест. Кроме того, ожидается рост активности в сферах туризма и услуг.
По мнению специалистов, сектор бизнес-туризма будет развиваться в следующем году, способствуя превращению Узбекистана в региональный торговый центр. Данные предоставлены Национальным статистическим комитетом (источник: milliystat.uz).