O‘zbekistonga tijorat uchun xorijliklar soni oshdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning yanvar-avgust oylarida O‘zbekistonga tijorat maqsadida tashrif buyurgan xorijiy fuqarolar soni sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu davrda mamlakatga jami 287,7 ming nafar xorijiy fuqaro kelgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan qariyb uch barobar ko‘paygan bo‘lib, 190,3 ming nafarga oshganligi qayd etilgan.
Eng ko‘p tashrif buyurganlar Afg‘oniston fuqarolari bo‘lib, ularning soni 267 879 nafarni tashkil etadi. Shuningdek, Tojikiston fuqarolari 14 648 nafar, Turkmaniston fuqarolari 2 235 nafar, Rossiya fuqarolari 585 nafar, Turkiya fuqarolari 392 nafar hamda Qozog‘iston fuqarolari 373 nafar sifatida ro‘yxatga olingan.
Boshqa davlatlardan kelgan xorijiylar soni esa 1 635 nafarga teng. Ushbu ma’lumotlar O‘zbekistondagi tijorat sohasiga xorijiylarning qiziqishi ortib borayotganini va ularning iqtisodiy faolligining kuchayayotganini ko‘rsatadi.

Количество иностранных граждан, занимающихся коммерческой деятельностью в Узбекистане, увеличилось
По данным Комитета национальной статистики, в период с января по август текущего года количество иностранных граждан, посетивших Узбекистан с коммерческими целями, значительно увеличилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
За этот период в страну прибыло всего 287,7 тысячи иностранных граждан. Этот показатель почти в три раза превысил соответствующий период прошлого года, увеличившись на 190,3 тысячи человек.
Наибольшее число посетителей составляют граждане Афганистана, их количество составляет 267 879 человек. Также зарегистрированы граждане Таджикистана — 14 648 человек, Туркменистана — 2 235 человек, России — 585 человек, Турции — 392 человека и Казахстана — 373 человека.
Количество иностранных граждан из других стран составляет 1 635 человек. Эти данные свидетельствуют о растущем интересе иностранцев к коммерческой сфере Узбекистана и усилении их экономической активности.