O‘zbekiston va Ozarboyjon harbiy hamkorligi kuchaymoqda
20 oktyabr kuni Samarqand shahrida O‘zbekiston mudofaa vaziri general-leytenant Shuhrat Xolmuhammedov va Ozarboyjon mudofaa vaziri general-polkovnik Zakir Gasanov o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda ikki davlat harbiy hamkorligini yanada kengaytirish, qo‘shma tayyorgarlik tizimini takomillashtirish hamda tajriba va amaliy bilim almashuvini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, mamlakatlararo harbiy va harbiy-texnik sohadagi hamkorlikni rivojlantirish, xalqaro terrorizmga qarshi kurashishda o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlash borasida fikr almashildi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi tinchlik, birlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan amaliy hamkorlikni rivojlantirishdan iborat bo‘ldi. Keyingi kuni, ya’ni 21 oktyabrda, Ozarboyjon mudofaa vaziri general-polkovnik Zakir Gasanov Markaziy Osiyo davlatlari mudofaa vazirlari bilan birgalikda Markaziy harbiy okrugdagi «Kattaqo‘rg‘on» poligonida o‘tkazilayotgan «Birlik – 2025» mintaqaviy o‘quv mashg‘ulotlarini kuzatdi.
Ushbu mashg‘ulotlarda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Tojikiston, Ozarboyjon va Qirg‘iziston mudofaa vazirliklari bo‘linmalari ishtirok etmoqda. Manba: zamin.uz

Узбекистан и Азербайджан усиливают военное сотрудничество
20 октября в городе Самарканд состоялась двусторонняя встреча между министром обороны Узбекистана генерал-лейтенантом Шухратом Холмухамедовым и министром обороны Азербайджана генерал-полковником Закиром Гасановым. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего расширения военного сотрудничества между двумя государствами, совершенствования системы совместной подготовки, а также налаживания обмена опытом и практическими знаниями. Кроме того, были обменены мнениями по развитию межгосударственного военного и военно-технического сотрудничества, а также укреплению взаимопонимания в борьбе с международным терроризмом.
Основной целью встречи стало развитие практического сотрудничества, направленного на обеспечение мира, единства и устойчивого развития. На следующий день, 21 октября, министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов вместе с министрами обороны стран Центральной Азии наблюдал за региональными учениями «Единство – 2025», проходившими на полигоне «Каттакурган» в Центральном военном округе.
В этих учениях принимают участие подразделения министерств обороны Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Азербайджана и Кыргызстана. Источник: zamin.uz