O‘zbekistonda raqamli infratuzilma tez rivojlanmoqda
O‘zbekistonda raqamli infratuzilma so‘nggi yillarda tez sur’atlarda rivojlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aholi punktlarining 99 foizi mobil aloqa bilan qamrab olingani bu sohadagi yutuqlarning yaqqol dalilidir. Ushbu ma’lumot 21 oktyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida sun’iy intellekt texnologiyalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida taqdim etildi.
Prezidentning ta’kidlashicha, dunyoda sun’iy intellektga talab ortib borayotgan sharoitda raqobatbardosh bo‘lish uchun uchta asosiy yo‘nalishga e’tibor qaratish zarur: infratuzilma, ochiq ma’lumotlar va malakali kadrlar tayyorlash. So‘nggi sakkiz yil ichida mamlakat bo‘ylab 300 ming kilometrdan ortiq optik tolali aloqa liniyalari qurildi, shuningdek, aholi punktlarining aksariyati mobil internet bilan ta’minlandi.
Katta hajmdagi ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash uchun yetti zamonaviy data-markaz faoliyat yuritmoqda. Kelgusi yilda sog‘liqni saqlash, energetika, bank-moliya, bojxona, soliq, transport, tog‘-kon va qishloq xo‘jaligi sohalarida sun’iy intellektga oid yuzta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Prezident Mirziyoyevning ta’kidlashicha, bu loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun quvvati yuqori superkompyuterlar zarur, chunki hozirgi tizimlar katta hajmdagi ishlarga yetarli emas. Hozirda tadbirkorlar chet eldagi data-markazlardan foydalanish uchun katta xarajatlarni amalga oshirmoqda.
Shu sababli, joriy yilda 16 ta superkompyuter sotib olish uchun 50 million dollar ajratildi, kelasi yilda esa bu mablag‘ ikki barobar oshiriladi. Raqamli infratuzilmani rivojlantirish nafaqat iqtisodiy o‘sishga, balki mamlakatning texnologik mustaqilligi va kelajakdagi raqobatbardoshligiga xizmat qiladi.

В Узбекистане цифровая инфраструктура быстро развивается
В Узбекистане цифровая инфраструктура в последние годы развивается быстрыми темпами. Об этом сообщает Zamin.uz.
99 процентов населённых пунктов охвачены мобильной связью — это явное свидетельство достижений в данной сфере. Эти данные были представлены 21 октября на видеоселекторном совещании, посвящённом технологиям искусственного интеллекта, под председательством Президента Шавката Мирзиёева.
По словам Президента, в условиях растущего спроса на искусственный интеллект в мире необходимо сосредоточиться на трёх основных направлениях для сохранения конкурентоспособности: инфраструктура, открытые данные и подготовка квалифицированных кадров. За последние восемь лет по всей стране построено более 300 тысяч километров оптоволоконных линий связи, а также большинство населённых пунктов обеспечены мобильным интернетом.
Для хранения и обработки больших объёмов данных функционируют семь современных дата-центров. В следующем году планируется реализовать сто проектов, связанных с искусственным интеллектом, в сферах здравоохранения, энергетики, банковско-финансовой деятельности, таможни, налогов, транспорта, горнодобывающей и сельскохозяйственной отраслей.
Президент Мирзиёев подчеркнул, что для поддержки этих проектов необходимы высокопроизводительные суперкомпьютеры, поскольку существующие системы не справляются с большими объёмами работы. В настоящее время предприниматели несут значительные расходы на использование зарубежных дата-центров.
По этой причине в текущем году выделено 50 миллионов долларов на приобретение 16 суперкомпьютеров, а в следующем году эта сумма будет увеличена вдвое. Развитие цифровой инфраструктуры способствует не только экономическому росту, но и технологической независимости страны и её будущей конкурентоспособности.