O‘zbekistonda sun’iy intellekt sohasini rivojlantirish nafaqat texnika va infratuzilmaga, balki malakali kadrlar tayyorlashga ham bog‘liq. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21 oktyabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida shuni ta’kidladi. Unga ko‘ra, sun’iy intellektning asosi matematika va informatika fanlaridir.
Shu sababli, mutaxassislarni tayyorlash jarayoni maktab bosqichidan boshlanishi lozim. Keyingi o‘quv yilidan boshlab informatika fanining darsliklariga sun’iy intellekt mavzulari kiritiladi.
Bu borada Massachusets texnologiya instituti bilan hamkorlikda yangi avlod darsliklar ishlab chiqilmoqda. Bundan tashqari, “Yangi O‘zbekiston” universitetida joriy yilda 100 nafar, kelasi yilda esa 1300 nafar sun’iy intellekt bo‘yicha trener-o‘qituvchilar tayyorlanadi.
Ushbu mutaxassislar maktab va oliy ta’lim muassasalaridagi informatika o‘qituvchilarini o‘qitish bilan shug‘ullanadi. Har yili eng yaxshi 100 nafar informatika o‘qituvchisi sun’iy intellekt sohasida rivojlangan davlatlarga malaka oshirish uchun yuboriladi.
Ular vazirliklar va hokimliklarning yetakchi kadrlaridan tanlanadi. Shuningdek, “Bir million o‘zbek dasturchisi” tashabbusining mantiqiy davomchisi sifatida “Bir million sun’iy intellekt yetakchisi” dasturi yo‘lga qo‘yildi.
Bu yil 100 ming, kelasi yilda esa 500 minggacha yoshlar sun’iy intellekt asoslarini o‘rganadi. Eng yuqori natijalarni ko‘rsatgan yoshlar va ularning ustozlari rag‘batlantiriladi.
Ta’lim sohasida faol qatnashgan 500 nafar yoshga noutbuk, 100 nafar o‘qituvchiga ming dollarlik mukofot, ikki ta’lim muassasasiga esa elektromobil topshiriladi. Prezident Mirziyoyevning ta’kidlashicha, sun’iy intellektni rivojlantirish mamlakatning kelajagini belgilaydi.
Shu bois, bu sohadagi har bir o‘qituvchi O‘zbekistonning intellektual taraqqiyotining tayanch nuqtasi bo‘lishi zarur. Manba: zamin.uz

В школах вводятся уроки искусственного интеллекта
В Узбекистане развитие сферы искусственного интеллекта зависит не только от техники и инфраструктуры, но и от подготовки квалифицированных кадров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул это на видеоселекторном совещании, проведённом 21 октября. По его словам, основой искусственного интеллекта являются математика и информатика.
Поэтому процесс подготовки специалистов должен начинаться со школьного этапа. С следующего учебного года в учебники по информатике будут включены темы по искусственному интеллекту.
В этой области совместно с Массачусетским технологическим институтом разрабатываются учебники нового поколения. Кроме того, в университете «Новый Узбекистан» в этом году подготовят 100 тренеров-преподавателей по искусственному интеллекту, а в следующем году — 1300.
Эти специалисты будут заниматься обучением учителей информатики в школах и высших учебных заведениях. Ежегодно лучшие 100 учителей информатики будут направляться для повышения квалификации в развитые страны в области искусственного интеллекта.
Они отбираются из числа ведущих кадров министерств и хокимиятов. Также, в качестве логического продолжения инициативы «Один миллион узбекских программистов» запущена программа «Один миллион лидеров искусственного интеллекта».
В этом году до 100 тысяч, а в следующем — до 500 тысяч молодых людей изучат основы искусственного интеллекта. Лучшие молодые люди и их наставники будут поощрены.
500 молодых людей, активно участвовавших в сфере образования, получат ноутбуки, 100 учителей — премии в размере тысячи долларов, а двум образовательным учреждениям будут переданы электромобили. По словам президента Мирзиёева, развитие искусственного интеллекта определяет будущее страны.
Поэтому каждый учитель в этой сфере должен стать опорной точкой интеллектуального развития Узбекистана. Источник: zamin.uz