Favqulodda vaziyatlar vazirligi faoliyati takomillashdi
Favqulodda vaziyatlarda harakat qilish tizimi yanada takomillashtirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident qarori bilan “Favqulodda vaziyatlar vazirligi to‘g‘risida”gi yangi nizom tasdiqlandi. Ushbu hujjat vazirlikning maqomi, vazifalari, huquqlari va faoliyat tartibini aniq belgilab berdi.
Endilikda Favqulodda vaziyatlar vazirligi nafaqat yong‘in yoki tabiat ofatlari paytida faoliyat yurituvchi idora, balki favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshiruvchi markaziy tuzilma sifatida faoliyat ko‘rsatadi. Vazirlikning asosiy maqsadi aholini xavf-xatardan himoya qilish, favqulodda holatlar xavfini kamaytirish va tezkor javob choralarini ta’minlashdir.
Shuningdek, tabiiy va texnogen ofatlarning oldini olish uchun kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqiladi. Mavjud kuch va vositalar doimo tayyor holda saqlanadi, fuqaro muhofazasi tizimi rivojlantiriladi.
Aholini favqulodda vaziyatlar haqida o‘z vaqtida xabardor qilish ham muhim vazifalardan biridir. Yonish yoki portlash xavfi yuqori bo‘lgan kimyoviy moddalar bilan ishlovchi korxonalarda xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilinishini nazorat qilish kuchaytiriladi.
Vazirlik ushbu faoliyatlarni muvofiqlashtirib, standartlarga mosligini ta’minlaydi. Yangi nizom asosida Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlari uchun maxsus kiyim-bosh va ramzlar ishlab chiqildi.
Ular prezident tomonidan ma’qullangan namunalar asosida tayyorlanadi. Harbiy xizmatchilar va qutqaruvchilar davlat hisobidan bepul harbiy va maxsus forma bilan ta’minlanadi.
Bu qaror tizimni modernizatsiya qilish bilan birga qutqaruvchilar nufuzini oshirish va ularning mehnatini munosib qadrlashga xizmat qiladi. Yangi nizom orqali favqulodda vaziyatlarga qarshi kurashish tizimi zamonaviy va samarali yo‘lga qo‘yilishi kutilmoqda.

Министерство по чрезвычайным ситуациям усовершенствовало свою деятельность
Система действий в чрезвычайных ситуациях была дополнительно усовершенствована. Об этом сообщает Zamin.uz.
По указу Президента был утверждён новый регламент «О Министерстве по чрезвычайным ситуациям». Этот документ чётко определил статус, задачи, права и порядок деятельности министерства.
Теперь Министерство по чрезвычайным ситуациям является не только органом, действующим при пожарах или природных катастрофах, но и центральной структурой, осуществляющей системную работу по предупреждению чрезвычайных ситуаций. Основная цель министерства — защита населения от опасностей, снижение рисков чрезвычайных ситуаций и обеспечение оперативного реагирования.
Кроме того, разрабатываются комплексные меры по предупреждению природных и техногенных катастроф. Существующие силы и средства постоянно находятся в готовности, развивается система гражданской защиты.
Своевременное информирование населения о чрезвычайных ситуациях также является одной из важных задач. Усиливается контроль за строгим соблюдением правил безопасности на предприятиях, работающих с химическими веществами с высоким риском возгорания или взрыва.
Министерство координирует эти мероприятия и обеспечивает их соответствие стандартам. На основе нового регламента для сотрудников Министерства по чрезвычайным ситуациям разработана специальная форма и знаки отличия.
Они изготавливаются по образцам, утверждённым Президентом. Военнослужащие и спасатели обеспечиваются бесплатной военной и специальной формой за счёт государства.
Это решение служит не только модернизации системы, но и повышению престижа спасателей и достойной оценке их труда. Ожидается, что благодаря новому регламенту система борьбы с чрезвычайными ситуациями будет организована современно и эффективно.