Mirziyoyev Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikni kengaytirdi
Bryusseldagi Yevropa Kengashi bosh qarorgohida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yevropa Kengashi Prezidenti Antoniu Kos va Yevrokomissiya Prezidenti Ursula fon der Lyayen bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Joriy yil aprel oyida Samarqandda o‘tkazilgan “Markaziy Osiyo—Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti yakunidagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida tomonlar yangi hamkorlik imkoniyatlarini ko‘rib chiqdi.
Uchrashuvda imzolangan “Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi” bitim tarixiy ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi. Ushbu bitim savdo, investitsiyalar, transport, energetika, iqlim o‘zgarishi, yuqori texnologiyalar hamda madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga katta hissa qo‘shadi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zoligi bo‘yicha Yevropa Ittifoqi bilan olib borilgan muzokaralarni ijobiy baholadi. Uchrashuv davomida energetika, kimyo, muhim minerallar, logistika, to‘qimachilik va farmatsevtika sohalarida umumiy qiymati 10 milliard yevrodan ortiq yangi loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.
Ushbu hamkorlik ikki tomon uchun iqtisodiy va siyosiy jihatdan muhim ahamiyatga ega. Manba: zamin.uz

Мирзиёев расширил сотрудничество с Европейским Союзом
В главном офисе Европейского Совета в Брюсселе Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Европейского Совета Антониу Гутеррешем и Президентом Европейской Комиссии Урсулой фон дер Ляйен. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между Узбекистаном и Европейским Союзом. В рамках реализации соглашений, достигнутых по итогам первого саммита «Центральная Азия — Европейский Союз», прошедшего в апреле этого года в Самарканде, стороны рассмотрели новые возможности сотрудничества.
Было подчеркнуто историческое значение подписанного на встрече соглашения о «Расширенном партнерстве и сотрудничестве». Это соглашение внесет значительный вклад в развитие сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, изменения климата, высоких технологий, а также культурно-гуманитарных областях.
Кроме того, стороны положительно оценили переговоры с Европейским Союзом по поводу членства Узбекистана в Всемирной торговой организации. В ходе встречи было достигнуто соглашение о реализации новых проектов общей стоимостью свыше 10 миллиардов евро в сферах энергетики, химии, стратегических минералов, логистики, текстильной и фармацевтической промышленности.
Это сотрудничество имеет важное экономическое и политическое значение для обеих сторон. Источник: zamin.uz