2025-yilning birinchi to‘qqiz oyida fuqarolar tomonidan soliqqa oid qoidabuzarliklar bo‘yicha rekord darajada murojaatlar kelib tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat soliq qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu murojaatlar asosida jami 24,1 milliard so‘mdan ortiq mukofot pullari to‘lab berildi. Yanvar-sentyabr oylarida “Soliq mobil ilovasi”ning “Soliq hamkor” bo‘limi orqali 82 857 ta huquqbuzarlik haqida xabarlar qabul qilindi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan qariyb 10 mingga ko‘pdir. Murojaatlarning asosiy qismi chek berilmaganligi bilan bog‘liq bo‘lib, bunday holatlar 74 970 tani tashkil etdi.
Plastik karta orqali to‘lovni rad etish bo‘yicha 3 001 ta holat qayd etildi. Shuningdek, karta orqali to‘lovda narxni sun’iy oshirish 184 marta sodir bo‘lgan.
Boshqa turdagi qoidabuzarliklar esa 4 702 ta holatda aniqlangan. Shu bilan birga, 41 702 ta murojaat takroriy yoki shikoyat ostida tekshirilayotgan tadbirkorlarga tegishli bo‘lgani sababli rad etildi.
Murojaatlar asosida jami 34 196 ta soliq reydlari o‘tkazildi va ularning 98,8 foizida huquqbuzarliklar tasdiqlandi. Natijada, qonunbuzarlikni fosh etgan 34 139 nafar fuqaroga jami 24,1 milliard so‘m miqdorida mukofot pullari to‘landi.
Ushbu mukofotlar aniqlangan jarimalarning 20 foizini tashkil qiladi. Ma’lumotlar Davlat soliq qo‘mitasining rasmiy statistikasi asosida taqdim etildi.

В 2025 году количество налоговых обращений достигло рекордного уровня
За первые девять месяцев 2025 года от граждан поступило рекордное количество обращений по нарушениям налогового законодательства. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Государственного налогового комитета, по этим обращениям было выплачено более 24,1 миллиарда сумов в виде вознаграждений. В период с января по сентябрь через раздел «Налоговый партнер» мобильного приложения «Налог» было принято 82 857 сообщений о правонарушениях.
Этот показатель почти на 10 тысяч больше, чем за аналогичный период прошлого года. Основная часть обращений связана с отсутствием выдачи чеков, таких случаев было 74 970.
Зафиксировано 3 001 случай отказа от оплаты пластиковыми картами. Кроме того, 184 раза происходило искусственное завышение цены при оплате картой.
Другие виды нарушений выявлены в 4 702 случаях. При этом 41 702 обращения были отклонены, так как касались предпринимателей, находящихся на повторной проверке или в стадии рассмотрения жалоб.
По результатам обращений проведено всего 34 196 налоговых рейдов, и в 98,8% из них подтвердились нарушения. В результате 34 139 гражданам, выявившим нарушения, было выплачено вознаграждение на общую сумму 24,1 миллиарда сумов.
Эти вознаграждения составляют 20% от выявленных штрафов. Данные предоставлены на основе официальной статистики Государственного налогового комитета.