Kam ta’minlanganlarga xususiy bog‘cha uchun kompensatsiya beriladi
O‘zbekistonda kam ta’minlangan oilalarning farzandlari uchun xususiy bog‘chalarga qatnash xarajatlarini qoplash maqsadida davlat tomonidan kompensatsiya beriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 2025 yil 23 oktyabrda Adliya vazirligida ro‘yxatdan o‘tgan yangi nizomda aniq belgilandi. Yangi tizimga ko‘ra, davlat bolalar bog‘chalaridagi kunlik to‘lovning to‘qqiz soatlik muddatiga 40 foiz miqdorida mablag‘ kam ta’minlangan oilalarning xususiy bog‘cha xarajatlarini qoplash uchun ajratiladi.
Ushbu mablag‘lar to‘g‘ridan to‘g‘ri bog‘chalarning hisob raqamiga o‘tkaziladi. Kompensatsiya olish huquqiga ega oilalar ro‘yxati maxsus axborot tizimi orqali avtomatik tarzda shakllantiriladi, bu esa jarayonni tez va shaffof qiladi.
Bundan tashqari, xususiy bog‘chalar davlat bilan tuzilgan shartnoma asosida qabul kvotasining 15 foizigacha bo‘lgan ulushi miqdorida kam ta’minlangan oilalarning bolalari uchun joy ajratishi mumkin. Mutaxassislarning fikricha, yangi tizim nafaqat ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashni kuchaytiradi, balki xususiy bog‘chalarda bolalar sonining ortishiga ham yordam beradi.

Малообеспеченным предоставляется компенсация на частный детский сад
В Узбекистане государство будет предоставлять компенсацию на покрытие расходов на посещение частных детских садов для детей из малообеспеченных семей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это четко определено в новом положении, зарегистрированном 23 октября 2025 года в Министерстве юстиции. Согласно новой системе, государство выделяет средства в размере 40 процентов от дневной оплаты за девятичасовой период в детских садах для покрытия расходов малообеспеченных семей на частные детские сады.
Эти средства будут переводиться напрямую на расчетные счета детских садов. Список семей, имеющих право на получение компенсации, формируется автоматически через специальную информационную систему, что делает процесс быстрым и прозрачным.
Кроме того, частные детские сады могут выделять места для детей из малообеспеченных семей в размере до 15 процентов от квоты приема на основании договора с государством. По мнению специалистов, новая система не только усилит социальную поддержку, но и поможет увеличить количество детей в частных детских садах.
Такой порядок служит расширению возможностей получения образования детьми из малообеспеченных семей и укреплению их социальной защиты в стране (источник: Zamin.uz).