Isrofgarchilikni kamaytirish uchun yangi dastur qabul qilindi
O‘zbekistonda to‘y va boshqa ma’rakalarda isrofgarchilikni kamaytirish, madaniyatni me’yoriy va milliy qadriyatlarga asoslab shakllantirish maqsadida yangi dastur ishlab chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus Respublika Ma’naviyat va Ma’rifat markazi tomonidan bir qator tashkilotlar bilan hamkorlikda e’lon qilindi. Davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirokida o‘tkazilgan davra suhbatida “maromiylik madaniyati”ni keng targ‘ib qilish uchun 90 kunlik chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.
Bu reja doirasida aholiga isrofgarchilik va ortiqcha dabdabadan tiyilish, ijtimoiy ongni oshirish, shuningdek, tadbirlarni ixcham va samimiy ruhda o‘tkazish tavsiya etiladi. Dastur Ma’naviyat markazi, Mahallalar uyushmasi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi hamda “Nuroniy” jamg‘armasi ishtirokida amalga oshiriladi.
Unga ko‘ra, targ‘ibot tadbirlari, seminarlar, ochiq suhbatlar va yoshlar bilan uchrashuvlar tashkil etiladi. Shuningdek, “Kinokarvon” media loyihasi orqali isrofgarchilikka qarshi film va roliklar tayyorlanib, yoshlar ongiga sog‘lom qarashlar singdiriladi.
Ushbu tashabbus milliy qadriyatlarni asrash, to‘y-ma’rakalarni kamxarj va samimiy o‘tkazish hamda moliyaviy bosimlarni kamaytirish orqali jamiyatda sog‘lom muhitni mustahkamlashga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

Для сокращения расточительства принят новая программа
В Узбекистане разработана новая программа, направленная на сокращение расточительства на свадьбах и других торжествах, а также на формирование культуры на основе нормативных и национальных ценностей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива была объявлена Республиканским центром духовности и просвещения совместно с рядом организаций. На круглом столе с участием представителей государственных и общественных организаций был утверждён план мероприятий на 90 дней для широкого продвижения «культуры умеренности».
В рамках этого плана населению рекомендуется воздерживаться от расточительства и излишней пышности, повышать социальное сознание, а также проводить мероприятия в компактной и искренней атмосфере. Программа реализуется при участии Центра духовности, Ассоциации махаллей, Комитета по делам религий, Комитета по делам семьи и женщин, а также фонда «Нуроний».
Согласно программе, будут организованы просветительские мероприятия, семинары, открытые беседы и встречи с молодежью. Кроме того, в рамках медиа-проекта «Кинокарван» будут подготовлены фильмы и ролики против расточительства, которые помогут сформировать у молодежи здоровое мировоззрение.
Эта инициатива способствует сохранению национальных ценностей, проведению свадеб и торжеств с минимальными затратами и искренне, а также снижению финансовой нагрузки, укрепляя тем самым здоровую атмосферу в обществе (источник: zamin.uz).