Voyaga yetmaganlarga jinoiy javobgarlik yumshatildi
O‘zbekistonda voyaga yetmaganlarga nisbatan jinoiy javobgarlik tizimi yanada yumshatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2023 yil 23 oktyabrda qabul qilingan “Voyaga yetmaganlarga nisbatan jinoiy javobgarlikni yanada liberallashtirish to‘g‘risida”gi qonunda bu boradagi o‘zgarishlar belgilandi. Endilikda 18 yoshga to‘lguncha jinoyat sodir etib, jazosini to‘liq o‘tagan shaxslar sudlangan hisoblanmaydi.
Ushbu norma o‘smirlarning kelgusidagi hayotiga salbiy ta’sir yetkazmaslik va ularni jamiyatga qayta moslashishiga yordam berishga qaratilgan. Biroq qonunning ushbu qoidalari og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etganlar hamda jazoni o‘taganidan keyin yana jinoyat qilganlarga taalluqli emas.
Shuningdek, voyaga yetmaganlarga nisbatan ozodlikni cheklash yoki ozodlikdan mahrum qilishning minimal muddati avvalgi olti oydan bir oygacha qisqartirildi. Mazkur qonun 2023 yil 4 iyulda O‘zbekiston Respublikasi Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilingan va 2025 yil 1 avgustda Senat tomonidan ma’qullangan.
Mutaxassislarning fikricha, bu o‘zgarishlar jazoni o‘tagan o‘smirlarni jamiyatga qaytarish va ularga ikkinchi imkoniyat berishni ta’minlashga xizmat qiladi. Manba: Zamin.uz

Уголовная ответственность для несовершеннолетних смягчена
В Узбекистане система уголовной ответственности для несовершеннолетних была дополнительно смягчена. Об этом сообщает Zamin.uz.
В законе «О дальнейшем либерализировании уголовной ответственности для несовершеннолетних», принятом 23 октября 2023 года, были установлены соответствующие изменения. Теперь лица, совершившие преступление до достижения 18 лет и полностью отбывшие наказание, не считаются судимыми.
Данная норма направлена на то, чтобы не оказывать негативного влияния на дальнейшую жизнь подростков и помочь им в реадаптации в обществе. Однако положения закона не распространяются на тех, кто совершил тяжкие и особо тяжкие преступления, а также на тех, кто после отбывания наказания вновь совершил преступление.
Кроме того, минимальный срок ограничения свободы или лишения свободы для несовершеннолетних был сокращён с шести месяцев до одного месяца. Этот закон был принят Законодательной палатой Республики Узбекистан 4 июля 2023 года и одобрен Сенатом 1 августа 2025 года.
По мнению специалистов, эти изменения способствуют возвращению отбывших наказание подростков в общество и предоставлению им второго шанса. Источник: Zamin.uz