O‘zbekistonda paxta yig‘imi 2025 yilda muvaffaqiyatli yakunlandi
O‘zbekistonda 2025 yilgi paxta yig‘im-terimi muvaffaqiyatli yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
25 oktyabr holatiga ko‘ra, mamlakat paxtachilari 3 million 765 ming tonnadan ortiq hosil to‘pladi. Bu ko‘rsatkich qishloq xo‘jaligi tizimi mutasaddilari tomonidan ma’lum qilindi.
Joriy yil uchun belgilangan shartnomaviy reja to‘liq, ya’ni 100 foiz bajarildi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu yilgi mavsum iqlim sharoiti jihatidan noyob bo‘ldi, chunki terim davrida mamlakat bo‘ylab deyarli yomg‘ir yog‘madi.
Bu esa terim ishlarini uzluksiz olib borishga imkon yaratdi. Paxta dalalarida fermerlar va mexanizatorlar fidokorona mehnat qildi.
Qishloq xo‘jaligi texnikalaridan samarali foydalanish hamda agrotexnik choralarning o‘z vaqtida bajarilishi yuqori natijalarga erishishga xizmat qildi. Mutasaddilar fikricha, joriy yilgi terim mavsumini “oltin kuz” deb atash mumkin.
Bu natija mehnatsevar dehqonlar va mexanizatorlar uchun faxrli bo‘lib, tarixda o‘z o‘rnini topadi. Ma’lumot manbasi: zamin.uz.

В Узбекистане сбор хлопка успешно завершён в 2025 году
По состоянию на 25 октября, хлопководы страны собрали более 3 миллионов 765 тысяч тонн урожая. Об этом сообщили представители сельскохозяйственной системы.
Договорной план на текущий год выполнен полностью, то есть на 100 процентов. По словам специалистов, этот сезон был уникальным с точки зрения климатических условий, так как во время уборки почти не было дождей по всей стране.
Это позволило проводить уборочные работы без перерывов. Фермеры и механизаторы усердно трудились на хлопковых полях.
Эффективное использование сельскохозяйственной техники и своевременное выполнение агротехнических мероприятий способствовали достижению высоких результатов. По мнению ответственных лиц, текущий сезон уборки можно назвать «золотой осенью».
Этот результат является гордостью для трудолюбивых крестьян и механизаторов и займет своё место в истории. Источник информации: zamin.uz.