O‘zbek tilida turar joy nomlari majburiy etildi
O‘zbekiston Respublikasida yangi qarorga muvofiq, turar joy majmualari, mahallalar va boshqa qurilish obyektlari faqat davlat tili – o‘zbek tilida nomlanishi majburiy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror qurilish sohasida ishlatiladigan nomlarning yagona va o‘zbek tilining imlo qoidalariga mos bo‘lishini ta’minlash maqsadida qabul qilindi. Shuningdek, milliy o‘ziga xoslikni mustahkamlash va madaniy merosni saqlash uchun yangi qoidalar ishlab chiqildi.
Endilikda yangi turar joy majmualari va mahallalar nomlari ro‘yxatdan o‘tkazishda o‘zbek tili qoidalariga muvofiqligi tekshiriladi. Bundan tashqari, hududlarning tarixiy va madaniy xususiyatlari hisobga olinib, foydalanishga ruxsat etilgan so‘zlar hamda toponimlar ro‘yxati shakllantiriladi.
Bu tartib milliy tilni rivojlantirish va hududlarning o‘ziga xosligini saqlashga xizmat qiladi. Ma’lumot manbai: zamin.uz.

Названия жилых помещений на узбекском языке стали обязательными
В Республике Узбекистан в соответствии с новым решением названия жилых комплексов, махаллей и других строительных объектов обязаны быть только на государственном языке – узбекском. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение принято с целью обеспечения единства используемых в строительной сфере названий и их соответствия орфографическим правилам узбекского языка. Также разработаны новые правила для укрепления национальной самобытности и сохранения культурного наследия.
Теперь при регистрации новых жилых комплексов и махаллей будет проверяться соответствие их названий правилам узбекского языка. Кроме того, с учётом исторических и культурных особенностей регионов будет сформирован список разрешённых к использованию слов и топонимов.
Этот порядок служит развитию национального языка и сохранению уникальности регионов. Источник информации: zamin.uz.