Yo‘l qoidalarini buzganlarga jarima ballari joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 25-oktyabrdagi 676-sonli qaroriga muvofiq, 2026-yil 1-apreldan boshlab yo‘llarda o‘rnatilgan avtomatlashtirilgan foto va video nazorat tizimlari orqali qayd etilgan yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun haydovchilarga jarima ballari berila boshlaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilik yo‘l harakati xavfsizligini oshirish va yo‘l-transport hodisalarini kamaytirishga qaratilgan. Endilikda radar yoki kamera orqali aniqlangan qoidabuzarliklar uchun ham ball beriladi.
Ballar transport vositasiga egalik qiluvchi shaxsga yoki ishonchnoma, sug‘urta polisi hamda yo‘l varaqasi asosida undan foydalangan haydovchiga nisbatan qo‘llanadi. Jarima ballari tizimi 2025-yil 1-iyundan boshlab faqat YHXX xodimlari tomonidan rasmiylashtirilgan holatlar uchun amal qilgan bo‘lsa, endi kamera tizimlari yordamida ham haydovchilar aniqlanadi va jarima ballari belgilanadi.
Qarorga ko‘ra, agar haydovchi 12 oy davomida yo‘l harakati qoidalarini buzmasa, keyingi birinchi qoidabuzarlik uchun ball hisoblanmaydi. Bundan tashqari, agar haydovchi olti oy davomida yangi qoidabuzarlik qilmasa, undagi ikki ball olib tashlanadi.
Agar bir yil ichida haydovchining jarima ballari 12 taga yetib borsa, bu haqda ma’lumot sudga avtomatik tarzda yuboriladi. Sud qaroriga binoan, bunday haydovchilar 6 oydan 3 yilgacha haydovchilik guvohnomasidan mahrum qilinishi mumkin.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, yangi tizim nafaqat javobgarlikni kuchaytiradi, balki haydovchilarni yo‘l qoidalariga qat’iy amal qilishga rag‘batlantiradi. Bu esa yo‘llarda xavfsizlikni oshirishga xizmat qiladi.

Нарушителям правил дорожного движения будут начисляться штрафные баллы
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №676 от 25 октября 2025 года, с 1 апреля 2026 года водителям будут начисляться штрафные баллы за нарушение правил дорожного движения, зафиксированные автоматизированными системами фото- и видеофиксации на дорогах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это нововведение направлено на повышение безопасности дорожного движения и снижение количества дорожно-транспортных происшествий. Теперь за нарушения, выявленные с помощью радаров или камер, также будут начисляться баллы.
Баллы применяются к лицу, владеющему транспортным средством, либо к водителю, использующему его на основании доверенности, страхового полиса и путевого листа. Система штрафных баллов с 1 июня 2025 года действовала только для случаев, оформленных сотрудниками ГИБДД, а теперь водители будут выявляться и с помощью камер, и им будут назначаться штрафные баллы.
Согласно постановлению, если водитель в течение 12 месяцев не нарушает правила дорожного движения, за первое последующее нарушение баллы не начисляются. Кроме того, если в течение шести месяцев водитель не совершает новых нарушений, у него снимаются два балла.
Если в течение года количество штрафных баллов у водителя достигнет 12, информация об этом автоматически направляется в суд. По решению суда такие водители могут быть лишены водительских прав на срок от 6 месяцев до 3 лет.
По словам специалистов, новая система не только ужесточит ответственность, но и будет стимулировать водителей строго соблюдать правила дорожного движения. Это способствует повышению безопасности на дорогах.