Elektr to‘lovlari uzilishi haqidagi xabarlar yolg‘on
Ijtimoiy tarmoqlarda 30-oktyabrdan 5-noyabrgacha elektr energiyasi uchun to‘lovlar amalga oshirilmaydi, degan xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlar haqiqatga mos emas. Ayrim kanallarda elektr tarmoqlari hisob-kitob tizimi yangi dasturga o‘tayotgani sababli 7 kun davomida to‘lov amalga oshirilmasligi va qarzdorlar elektr ta’minotisiz qolishi mumkinligi haqida xabarlar berilgan edi.
Biroq, “Hududiy elektr tarmoqlari” mazkur xabarlarni mutlaqo asossiz deb rad etdi. Kompaniya rasmiy bayonotida aytilishicha, hozirda hech qanday yangi hisob-kitob tizimiga o‘tish ishlari olib borilmayapti.
Elektr energiyasi uchun to‘lov tizimi odatdagidek faoliyat yuritmoqda va iste’molchilar barcha amaliyotlarni uzluksiz amalga oshirishlari mumkin. Shuningdek, “Hududiy elektr tarmoqlari” fuqarolardan faqat rasmiy manbalarga asoslangan ma’lumotlarga ishonishni va tasdiqlanmagan xabarlarni tarqatmaslikni so‘radi.
Ma’lumotlarni noto‘g‘ri talqin qilish yoki yolg‘on xabarlarni tarqatish jamiyatda asossiz xavotir uyg‘otishi mumkin. Shu sababli, fuqarolar har doim ishonchli manbalarga murojaat qilishlari lozim.

Сообщения о прекращении электропитания ложные
В социальных сетях распространились сообщения о том, что с 30 октября по 5 ноября оплата за электроэнергию производиться не будет. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти данные не соответствуют действительности. В некоторых каналах сообщалось, что из-за перехода системы расчётов электросетей на новое программное обеспечение в течение 7 дней оплата не будет производиться, и должники могут остаться без электроснабжения.
Однако «Региональные электросети» полностью опровергли эти сообщения как безосновательные. В официальном заявлении компании говорится, что в настоящее время работы по переходу на новую систему расчётов не ведутся.
Система оплаты электроэнергии функционирует в обычном режиме, и потребители могут беспрепятственно выполнять все операции. Также «Региональные электросети» призвали граждан доверять только официальным источникам информации и не распространять неподтверждённые сообщения.
Неправильное толкование информации или распространение ложных сообщений может вызвать необоснованное беспокойство в обществе. Поэтому гражданам всегда следует обращаться к надёжным источникам.