Mol go‘shti narxi yil boshidan 23 foizga oshdi
Uz24 saytining xabar berishicha, yil boshidan buyon mol go‘shti narxi 23 foizga qimmatlagan. Bu masala 24-oktyabr kuni Markaziy bank boshqaruvi raisi Timur Ishmetov ishtirokida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida muhokama qilindi.
Ishmetovning ma’lumotiga ko‘ra, sentyabr oyida umumiy inflyatsiya darajasi 8 foizgacha pasaygan bo‘lsa-da, ijtimoiy ahamiyatga ega tovarlar narxi yuqori darajada qolmoqda. Xususan, yil davomida mol go‘shti narxi 23,2 foizga oshib, bir kilogrammi o‘rtacha 108 ming so‘mni tashkil etmoqda.
Shuningdek, kartoshka narxi 18,5 foizga, benzin narxi esa 11,8 foizga qimmatlagan. Narxlarni barqarorlashtirish maqsadida hukumat tegishli vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda muayyan chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Kelgusida inflyatsiyani past darajada ushlab turish uchun ichki bozorda raqobatni kuchaytirish, tarif va notarif cheklovlarni kamaytirish, energiya resurslarini uzluksiz yetkazib berish va transport infratuzilmasini rivojlantirishga e’tibor qaratilmoqda. Ushbu choralar iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash hamda asosiy tovarlar narxining barqarorligini saqlab qolishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Цена на говядину с начала года выросла на 23 процента
По информации сайта Uz24, с начала года цена на говядину выросла на 23 процента. Этот вопрос обсуждался 24 октября на пресс-конференции с участием председателя правления Центрального банка Тимура Ишметова.
По данным Ишметова, несмотря на то, что в сентябре общий уровень инфляции снизился до 8 процентов, цены на социально значимые товары остаются на высоком уровне. В частности, за год цена на говядину выросла на 23,2 процента и в среднем составляет 108 тысяч сум за килограмм.
Кроме того, цена на картофель выросла на 18,5 процента, а бензин подорожал на 11,8 процента. С целью стабилизации цен правительство совместно с соответствующими министерствами и ведомствами предпринимает определённые меры.
В дальнейшем для поддержания инфляции на низком уровне планируется усиление конкуренции на внутреннем рынке, сокращение тарифных и нетарифных ограничений, бесперебойное обеспечение энергоресурсами и развитие транспортной инфраструктуры. Ожидается, что эти меры будут способствовать обеспечению экономической стабильности и сохранению стабильности цен на основные товары.