O‘zbekiston Afg‘onistonga elektr eksportini oshiradi
O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi energetika sohasidagi hamkorlik yangi bosqichga chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yaqin kelajakda O‘zbekiston Afg‘onistonga elektr energiyasi eksportini bir necha barobar oshirishi kutilmoqda. Ushbu rejalar "Surxon - Puli-Xumri" yuqori kuchlanishli elektr uzatish liniyasining qurilishi yakunlangach amalga oshiriladi.
Bu haqda O‘zbekiston Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov 28-oktabr kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qildi. Vazirning ta’kidlashicha, Afg‘oniston bilan energetika sohasidagi hamkorlik izchil rivojlanmoqda.
U so‘nggi ikki oy ichida Afg‘onistonga uch marta tashrif buyurganini aytib, mamlakatda iqtisodiyotni rivojlantirish uchun elektr energiyasi muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi. Shuningdek, Afg‘oniston tomoni moliyaviy intizomga jiddiy e’tibor qaratayotganini va avvalgi qarzlarni to‘liq to‘laganini bildirdi.
Hamkorlikni kengaytirishning asosiy qismi 500 kV kuchlanishga ega "Surxon - Puli-Xumri" elektr uzatish liniyasining qurilishi hisoblanadi. Mazkur loyiha bo‘yicha ishlar sentabr oyida imzolangan shartnoma asosida boshlangan.
Qurilish 18 oy ichida, ya’ni 2027-yilning 1-apreligacha yakunlanishi rejalashtirilgan. Loyiha umumiy qiymati 250 million AQSh dollariga teng bo‘lib, 200,6 kilometr uzunlikdagi elektr liniyasi, yangi podstansiyalar va boshqa infratuzilmani o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar ham mustahkamlanmoqda. Joriy yilning to‘qqiz oyida o‘zaro savdo hajmi 1,5 barobar oshib, 1,15 milliard AQSh dollariga yetdi.
O‘zbekistonning Afg‘onistonga elektr energiyasi eksporti esa 114,8 million dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilga nisbatan sezilarli darajada yuqori. Afg‘oniston iste’mol qilinadigan elektr energiyasining 80 foizini import qiladi.
O‘zbekiston esa Tojikiston, Turkmaniston va Eron bilan bir qatorda Afg‘onistonga asosiy elektr energiyasi yetkazib beruvchilardan biri hisoblanadi. O‘zbekiston 2002-yildan buyon Afg‘onistonga elektr energiyasi yetkazib kelmoqda va bu hamkorlik 2025-yilgacha davom ettirilishi belgilangan.

Узбекистан увеличит экспорт электроэнергии в Афганистан
Сотрудничество в энергетической сфере между Узбекистаном и Афганистаном выходит на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ближайшем будущем ожидается многократное увеличение экспорта электроэнергии из Узбекистана в Афганистан. Эти планы будут реализованы после завершения строительства высоковольтной линии электропередачи "Сурхон - Пули-Хумри".
Об этом сообщил министр энергетики Узбекистана Джурабек Мирзамахмудов на пресс-конференции 28 октября. По его словам, сотрудничество с Афганистаном в энергетической сфере развивается последовательно.
Он отметил, что за последние два месяца трижды посетил Афганистан и подчеркнул важность электроэнергии для развития экономики страны. Также он сообщил, что афганская сторона серьезно уделяет внимание финансовой дисциплине и полностью погасила предыдущие долги.
Основной частью расширения сотрудничества является строительство линии электропередачи напряжением 500 кВ "Сурхон - Пули-Хумри". Работы по этому проекту начались на основании подписанного в сентябре контракта.
Строительство планируется завершить в течение 18 месяцев, то есть к 1 апреля 2027 года. Общая стоимость проекта составляет 250 миллионов долларов США и включает линию электропередачи длиной 200,6 километра, новые подстанции и другую инфраструктуру.
Кроме того, экономические связи между двумя странами укрепляются. За девять месяцев текущего года объем взаимной торговли увеличился в 1,5 раза и достиг 1,15 миллиарда долларов США.
Экспорт электроэнергии из Узбекистана в Афганистан составил 114,8 миллиона долларов, что значительно выше по сравнению с прошлым годом. Афганистан импортирует 80 процентов потребляемой электроэнергии.
Узбекистан является одним из основных поставщиков электроэнергии в Афганистан наряду с Таджикистаном, Туркменистаном и Ираном. Узбекистан поставляет электроэнергию в Афганистан с 2002 года, и это сотрудничество запланировано до 2025 года.