O‘zbekiston Fanlar akademiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, bu hududda V–VIII asrlarga tegishli qadimiy ibodatxona va harbiy anjomlar topilgan. Fanlar akademiyasi Tarix instituti va Toshkent viloyati hokimligi hamkorligida olib borilayotgan tadqiqotlar Qanqani “Ochiq osmon ostidagi muzey”ga aylantirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, Qanqa Turon tarixi uchun muhim shahar bo‘lib, ayrim olimlar uni "Avesto"dagi Qang‘desh va "Shohnoma"da tilga olingan Qang‘dez bilan bog‘laydi. Bu yilgi qazuv ishlari davomida yodgorlikning quyi qismida joylashgan ibodatxonadan metalldan ishlangan qadimiy sovut bo‘laklari topildi.
Tadqiqotchilarning taxminicha, bu buyumlar jangchilar tomonidan ibodatxonaga sovg‘a sifatida keltirilgan bo‘lishi mumkin. Qadim zamonlarda ibodatxonalar nafaqat diniy maskan, balki xalq madaniyatining ajralmas qismi bo‘lgan.
Har bir inson o‘zining qadrli buyumini muqaddas joyga olib kelib, yodgorlik sifatida qoldirgan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Qanqa ibodatxonasida topilgan harbiy anjomlar turkiy xalqlarning qurol yasash san’ati va harbiy madaniyatining yuqori darajada rivojlanganini ko‘rsatadi.
2021-yildan beri olib borilayotgan qazuv ishlari davomida ibodatxona kirish qismida ot anjomlari ham aniqlangan edi. Bu yil esa sovut bo‘laklarining topilishi turkiy xalqlarning jang san’ati va harbiy an’analarga katta e’tibor berganini yana bir bor tasdiqlaydi.
Qanqa yodgorligi nafaqat tarixiy ahamiyatga ega, balki milliy g‘urur va tarixiy xotirani tiklashda muhim rol o‘ynaydi. Arxeologlar bu hududni kelajakda sayyohlar uchun ochiq muzeyga aylantirishni rejalashtirishmoqda.
Eslatib o‘tish joiz, yaqinda Misrda ham arxeologlar Kleopatra davriga oid cho‘kkan portni topishgan edi. Bu kabi kashfiyotlar insoniyatning boy madaniy merosi va o‘tmishdagi sirli voqealar haqida ko‘proq ma’lumot olish imkonini beradi.

В Канкаде обнаружено место поклонения, относящееся к V–VIII векам
В районе памятника Канка в Ташкентской области обнаружена важная археологическая находка. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Академии наук Узбекистана, в этом районе найдены древнее место поклонения и военное снаряжение, относящиеся к V–VIII векам. Исследования, проводимые Институтом истории Академии наук и хокимиятом Ташкентской области, направлены на превращение Канки в «музей под открытым небом».
По мнению специалистов, Канка была важным городом в истории Турона, некоторые ученые связывают его с Кангдешем из «Авесты» и Кангдезом, упомянутым в «Шахнаме». В ходе раскопок этого года в нижней части памятника было найдено древнее металлическое седло.
Исследователи предполагают, что эти предметы могли быть принесены в дар воинами в храм. В древние времена места поклонения были не только религиозными центрами, но и неотъемлемой частью народной культуры.
Каждый человек приносил в святое место свою ценную вещь, оставляя её в качестве памятника. По словам специалистов, найденные в храме Канки военные предметы свидетельствуют о высоком уровне развития искусства изготовления оружия и военной культуры тюркских народов.
С 2021 года в ходе раскопок у входа в храм также были обнаружены конские принадлежности. В этом году находка металлических частей седла вновь подтверждает большое внимание тюркских народов к военному искусству и традициям.
Памятник Канка имеет не только историческое значение, но и играет важную роль в возрождении национальной гордости и исторической памяти. Археологи планируют в будущем превратить этот район в открытый музей для туристов.
Стоит отметить, что недавно в Египте археологи также обнаружили затонувший порт эпохи Клеопатры. Подобные открытия позволяют получить больше информации о богатом культурном наследии человечества и загадочных событиях прошлого.