Navoiy viloyatida quvvati 300 MVt bo‘lgan energiya saqlash tizimi qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Energetika vazirligi xabar berdi. Ushbu loyiha energetika tizimining barqarorligini oshirish va yashil energiyani saqlash infratuzilmasini rivojlantirish maqsadida amalga oshiriladi.
Qurilish bo‘yicha kelishuv Abu-Dabida o‘tkazilgan ADIPEC 2025 xalqaro forumida Masdar kompaniyasi bilan imzolangan. Shuningdek, forum davomida AMEA Power kompaniyasi bilan quvvati 200 MVt bo‘lgan yana bir energiya obyektini qurish bo‘yicha shartnoma tuzildi.
Energetika vazirligi ma'lumotiga ko‘ra, o‘zbek delegatsiyasi forum doirasida Birlashgan Arab Amirliklari, Germaniya, AQSh va Buyuk Britaniya vakillari bilan qayta tiklanuvchi energiya sohasidagi joriy loyihalar va kelgusidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari yuzasidan muzokaralar olib bordi. Ushbu sa’y-harakatlar mamlakatning energetika sohasida barqaror rivojlanishini ta’minlashga xizmat qiladi.

В Навоие будет построена система хранения энергии мощностью 300 МВт
В Навоийской области планируется строительство системы хранения энергии мощностью 300 МВт. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Министерство энергетики Узбекистана. Этот проект реализуется с целью повышения стабильности энергетической системы и развития инфраструктуры хранения зеленой энергии.
Соглашение о строительстве было подписано с компанией Masdar на международном форуме ADIPEC 2025, который прошел в Абу-Даби. Также в ходе форума был заключен контракт с компанией AMEA Power на строительство еще одного энергетического объекта мощностью 200 МВт.
По данным Министерства энергетики, узбекская делегация в рамках форума провела переговоры с представителями Объединенных Арабских Эмиратов, Германии, США и Великобритании по текущим проектам в области возобновляемой энергетики и вопросам расширения будущего сотрудничества. Эти усилия направлены на обеспечение устойчивого развития энергетической сферы страны.