O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lishga yaqinlashmoqda
O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonida muhim bosqichlarni bosib o‘tmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident huzuridagi JST masalalari bo‘yicha vakil Azizbek Uronovning ma’lum qilishicha, mamlakatimiz Kanada va Panama bilan muzokaralarni muvaffaqiyatli yakunladi. Endi O‘zbekiston faqat uchta davlat bilan muzokaralarni davom ettirishi kerak, ammo Uronov bu davlatlar nomini oshkor qilmagan.
2023 yilning oktabr oyida O‘zbekiston Yevropa Ittifoqi bilan JSTga qo‘shilish bo‘yicha kelishuvlarni tamomladi. Sentyabr oyida esa Argentina, Avstraliya va Gonduras bilan muzokaralar muvaffaqiyatli yakunlangan edi.
JST rahbari Ngozi Okonjo-Iveala sentyabr oyi oxirida O‘zbekistonning tashkilotga a’zo bo‘lish jarayoni yakunlash bosqichiga yaqinlashgani haqida ma’lumot bergan. Rejaga ko‘ra, 2026 yil bahoriga kelib, O‘zbekiston JSTga to‘laqonli a’zo bo‘lishi kutilmoqda.
Jahon savdo tashkiloti 1995 yilda tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi mamlakatlar o‘rtasida tovarlar, xizmatlar va intellektual mulk huquqlari savdosini tartibga solishdir. JST savdo to‘siqlarini kamaytirish, bozorlar uchun adolatli kirishni ta’minlash va savdo nizolarini hal etishga yordam beradi.

Узбекистан приближается к вступлению в ВТО
Узбекистан проходит важные этапы на пути вступления в Всемирную торговую организацию (ВТО). Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам представителя по вопросам ВТО при Президенте Азизбека Уронова, наша страна успешно завершила переговоры с Канадой и Панамой. Теперь Узбекистану осталось вести переговоры только с тремя странами, однако Уронов не раскрыл их названия.
В октябре 2023 года Узбекистан завершил соглашения о присоединении к ВТО с Европейским союзом. В сентябре были успешно завершены переговоры с Аргентиной, Австралией и Гондурасом.
Глава ВТО Нгози Оконджо-Ивеала в конце сентября сообщила, что процесс вступления Узбекистана в организацию приближается к завершающей стадии. Согласно плану, к весне 2026 года ожидается полное членство Узбекистана в ВТО.
Всемирная торговая организация была создана в 1995 году, и ее основная цель — регулирование торговли товарами, услугами и правами интеллектуальной собственности между странами. ВТО способствует снижению торговых барьеров, обеспечивает справедливый доступ к рынкам и помогает разрешать торговые споры.