Shavkat Mirziyoyev AQSH Prezidenti Tramp bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-noyabr kuni Vashington shahriga amaliy tashrifi doirasida Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tashrif davomida Prezident Mirziyoyev Oq uyning Faxriy mehmonlar kitobida qayd yozib qoldirdi. Uchrashuvning asosiy qismi Oval xonada bo‘lib o‘tdi, unda ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalari kun tartibiga kiritildi. Muzokaralar davomida joriy yil sentyabr oyida Nyu-Yorkda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, global va mintaqaviy ahamiyatga ega dolzarb masalalar, jumladan, “S5+1” formatida Markaziy Osiyo va AQSH o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish yuzasidan fikr almashildi. Davlatimiz rahbari Donald Trampni ichki va tashqi siyosatdagi yutuqlari bilan tabrikladi.
Shuningdek, uning xalqaro va mintaqaviy mojarolarni tinch yo‘l bilan hal qilishdagi shaxsiy hissasi e’tirof etildi. Donald Tramp esa O‘zbekiston yetakchisining AQSH hukumati vakillari, yirik kompaniyalar va moliyaviy institutlar rahbarlari bilan samarali muzokaralar o‘tkazganini yuqori baholadi.
Uchrashuvda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun institutsional mexanizmlarni yaratish va takomillashtirish masalalari ham muhokama qilindi. Yakunda Prezident Shavkat Mirziyoyev Donald Trampni O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif etdi.

Шавкат Мирзиёев встретился с президентом США Трампом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 ноября в рамках рабочего визита в Вашингтон провёл встречу с президентом Соединённых Штатов Америки Дональдом Трампом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе визита президент Мирзиёев оставил запись в Книге почётных гостей Белого дома. Основная часть встречи прошла в Овальном кабинете, где обсуждались вопросы дальнейшего развития стратегического партнёрства между двумя странами.
В повестку дня были включены вопросы укрепления политического диалога, расширения торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества. В ходе переговоров особое внимание было уделено реализации соглашений, достигнутых в сентябре этого года в Нью-Йорке.
Также были обменены мнениями по актуальным вопросам глобального и регионального значения, включая углубление сотрудничества между Центральной Азией и США в формате «S5+1». Глава нашего государства поздравил Дональда Трампа с успехами во внутренней и внешней политике.
Кроме того, была отмечена его личная роль в мирном разрешении международных и региональных конфликтов. В свою очередь Дональд Трамп высоко оценил эффективные переговоры лидера Узбекистана с представителями правительства США, крупными компаниями и руководителями финансовых институтов.
На встрече также обсуждались вопросы создания и совершенствования институциональных механизмов для реализации совместных проектов. В завершение президент Шавкат Мирзиёев пригласил Дональда Трампа с официальным визитом в Узбекистан.